Koronawirus. Waldemar Kraska: 1 264 nowe przypadki koronawirusa

Polska
Koronawirus. Waldemar Kraska:  1 264 nowe przypadki koronawirusa
Waldemar Kraska: Po raz pierwszy mamy wzrost zakażeń w okresie letnim

Po raz pierwszy mamy wzrost zakażeń w okresie letnim w ciągu pandemii COVID-19 - zauważył w rozmowie na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Podał też sobotnią liczbę zakażeń i odpowiedział na pytania dotyczące nowej szczepionki i ewentualnych restrykcji.

Od kilkunastu dni rośnie w Polsce liczba zakażeń koronawirusem. - W sobotę odnotowano 1264 nowe przypadki, a liczba chorych przebywających w szpitalu przekroczyła 500 osób. Tydzień do tygodnia to wzrost o ponad 100 proc. - wyliczył Kraska i zaznaczył, że to pierwszy rok, kiedy odnotowujemy taki wzrost w okresie letnim. 

 

Mutacjami dominującymi w tej chwili są BA5 i BA4. - Te nowe warianty nie powodują aż tak dużych objawów klinicznych - powiedział wiceminister. 

Granica 5 tys. hospitalizacji 

Kraska odniósł się też do zapowiedzi ministra Adama Niedzielskiego, który jako granicę podjęcia jakichkolwiek kroków ze strony rządu, podał liczbę 5 tys. zakażonych, którzy trafią do szpitali.

 

Podkreślił, że w tym momencie jest sporo niewiadomych dotyczących rozwoju dynamiki wzrostu zakażeń i intensywności objawów. - Do tej liczby 5 tys. za bardzo się nie przywiązujemy, to będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej w kraju - podkreślił. 

 

- Programy na jesień jak i na lato dot. zwalczania COVID-19 przygotowaliśmy - zapewnił. 

 

ZOBACZ: Marek Posobkiewicz: Na jesieni czekają nas dwie fale zakażeń koronawirusem

 

- Cały czas trzymamy rękę na pulsie i pewne mechanizmy już uruchamiamy. Według badań nasze społeczeństwo posiada przeciwciała na poziomie 91 proc., to jest inna sytuacja, niż to było poprzednio - uspokajał wiceszef resortu. 

 

 

Kraska zwrócił uwagę, że np. w Portugalii fala letnich zakażeń już zanika. - Mamy dużo przypadków jeśli popatrzymy na Włochy i Niemcy, ale to nie przekłada się na ilość osób, które są hospitalizowane, które przegrywają walkę z koronawirusem - mówił.

Kiedy nowe szczepionki? 

Kraska zapowiedział pojawienie się nowego preparatu przeciw COVID-19. - Dwie duże firmy farmaceutyczne przygotowują na początek września szczepionkę zmodyfikowaną, która jest wzbogacona o nowe warianty koronawirusa - powiedział i przypomniał, że z nieoficjalnych doniesień Europejskiej Agencji Leków wynika, że będzie ona dedykowana osobom powyżej 18. roku życia. 

 

- Jak się pojawi, to będziemy rekomendować - zapowiedział i przypomniał, że aby skorzystać z nowego preparatu należy mieć za sobą przyjęcie dwóch dawek podstawowych.

 

- Myślę, że jakaś fala będzie, ale o lockdownie nie myślmy - zakończył wiceszef resortu zdrowia. 

 

ap/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie