Tomasz Siemoniak odpowiada Adamowi Glapińskiemu: Pycha kroczy przed upadkiem

Polska
Tomasz Siemoniak odpowiada Adamowi Glapińskiemu: Pycha kroczy przed upadkiem
Polsat News
Tomasz Siemoniak komentuje słowa Adama Glapińskiego

"Za nic ma sytuację obywateli, za nic wolność słowa. Pycha kroczy przed upadkiem" - napisał Tomasz Siemoniak w odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego. Prezes NBP w piątek podczas konferencji prasowej odniósł się do słów Siemoniaka i Donalda Tuska. Szef PO mówił, że gdy wygra wybory "wprowadzi Glapińskiego z NBP"

Podczas piątkowej konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński odniósł się do ostatnich wypowiedzi polityków PO na swój temat. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk powiedział w ubiegłym tygodniu w Radomiu, że jeśli PO wygra wybory, "wyprowadzi Glapińskiego z NBP". Mówił też, że na przeszkody prawne związane z ponownym wyborem Glapińskiego na drugą kadencję w Narodowym Banku Polskim wskazywali eksperci Kancelarii Prezydenta. O prezesie NBP wypowiadał się także ostatnio Tomasz Siemoniak.

Glapiński poinformował, że departament prawny NBP przygotowuje pisma, aby pociągnąć do odpowiedzialności Siemoniaka. Dodał, że lider PO Donald Tusk "łgał" w sprawie ekspertyz prawnych w Kancelarii Prezydenta dotyczących kolejnej kadencji prezesa NBP.

ZOBACZ: Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała

 

- Siemoniak był uprzejmy powiedzieć: "przyjdą silni ludzie i wyprowadzą prezesa" (...) Bałbym się, gdyby Polska weszła w taki okres swojej historii, że silni ludzie będą wyprowadzać urzędników państwowych z instytucji, które się nie podobają. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - powiedział na konferencji Glapiński.

Glapiński poinformował, że departament prawny NBP przygotowuje w tej sprawie odpowiednie pisma do odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości, by pociągnąć do odpowiedzialności Siemoniaka. - Wchodzi w grę groźba karalna i zamach na niezależność i suwerenność NBP, próba wymuszenia na NBP jakiś decyzji - doprecyzował.

Tomasz Siemoniak komentuje wypowiedź Glapińskiego

Do wypowiedzi Glapińskiego Siemoniak odniósł się na Twitterze.

"Zamiast walczyć z drożyzną, prezes Glapiński chce walczyć z opozycją. Zamiast bronić siły złotego - atakuje wypowiedzi Donalda Tuska i moje. Zamiast pomóc kredytobiorcom - straszy organami państwowymi. Za nic ma sytuację obywateli, za nic wolność słowa. Pycha kroczy przed upadkiem" - napisał Tomasz Siemoniak.

 

 

Szef NBP: Tacy ludzie powinni być wykluczeni z życia publicznego raz na zawsze

Podczas konferencji mówił ponadto, że "właśnie" spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. - Andrzej Duda mi wyjaśnił, że to, co powiedział Tusk w Radomiu, to kłamstwo. Donald Tusk łże. Nie było żadnych ekspertyz w Kancelarii Prezydenta dotyczących prawnych możliwości powołania mnie na kolejną kadencję. To jest kłamstwo - powiedział prezes NBP.

 

Glapiński zapowiedział, że wyśle list z cytatami do wszystkich banków centralnych i innych instytucji międzynarodowych, które są związane z bankowością centralną, by „pokazać, jak niektórzy wyobrażają sobie rozwój sytuacji w Polsce". - Tacy ludzie powinni być wykluczeni z życia publicznego raz na zawsze - ocenił Glapiński. Dodał, że podobne groźby o "siłowych działaniach" są kierowane w stosunku do Julii Przyłębskiej.

 

- Polska nie jest krajem, gdzie siłą się wyprowadza ludzi z urzędów - zaznaczył Glapiński.

anw/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie