Zatrzymani obcokrajowcy w Iranie. MSZ potwierdza, że jest wśród nich Polak

Polska
Zatrzymani obcokrajowcy w Iranie. MSZ potwierdza, że jest wśród nich Polak
PAP/Marcin Obara
MSZ potwierdza, że wśród zatrzymanych w Iranie jest Polak

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że wśród zatrzymanych w Iranie obcokrajowców jest Polak. "Podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić naszemu obywatelowi jak najszybszy powrót do Polski" - napisał rzecznik resortu Łukasz Jasina.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że we wrześniu 2021 roku w Iranie został pozbawiony wolności polski obywatel" - podano w komunikacie.

 

MSZ zapewniło, że jest w stałym kontakcie z zatrzymanym oraz jego rodziną, a jemu została udzielona pomoc prawna.

 

ZOBACZ: Iran: Honorowe zabójstwo nastolatki. Ojciec zastrzelił ją ze strzelby

 

"Podejmowane są działania konsularne i dyplomatyczne, by umożliwić naszemu obywatelowi jak najszybszy powrót do Polski. Nasze dalsze kroki koordynujemy również z państwami sojuszniczymi" - napisano.

 

Ze względu na dobro naukowca, MSZ nie podaje szczegółów sprawy.

Pobieranie próbek gleby w strefach zastrzeżonych

Agencja Reutera, powołując się na informacje irańskiej telewizji państwowej, przekazała, że Irańska Gwardia Rewolucyjna aresztowała kilku obcokrajowców. Oskarżono ich o rzekome akty szpiegostwa.

 

"Szpiedzy ci pobierali próbki ziemi na środkowej pustyni Iranu, gdzie odbywały się ćwiczenia Gwardii Rewolucyjnej w zakresie obsługi pocisków lotniczych" - podała państwowa telewizja.

 

ZOBACZ: Iran. Drugi test rakietowej wyrzutni satelitów Zuljanah. USA krytykuje próbę

 

W materiale filmowym irańskiej telewizji pokazano również mężczyznę, identyfikując go jako Macieja Walczaka, profesora uniwersyteckiego w Polsce, który według informacji irańskiej TV odwiedzał Iran jako turysta. Mężczyzna również miał rzekomo pobierać próbki gleby.

msm/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie