Sellin: Toruń może zostać usunięty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko przez budowę

Polska
Sellin: Toruń może zostać usunięty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko przez budowę
Dan/Flickr/CC BY-SA 2.0
Toruńska starówka może zniknąć z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Polska Agencja Prasowa i Polskie Radio PiK dotarły do pisma wysłanego przez wiceministra Jarosława Sellina do włodarza Torunia. Znalazły się w nim elementy, które nie zostały przedstawione opinii publicznej podczas konferencji prasowej prezydenta miasta Michała Zaleskiego. Starówka może zniknąć z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Chodzi o pismo od Generalnego Konserwatora Zabytków, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Jarosława Sellina w sprawie budowy dwóch pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Zaleski informował, że pismo otrzymał.  


Sellin pisze w nim o zagrożeniu dla wpisu Starego Miasta w Toruniu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dodatkowo prosi o rozważenie obniżenia dwóch powstających na Bulwarze Filadelfijskim pawilonów o co najmniej trzy metry. 

Sellin: zwracam uwagę na potencjalne zagrożenie

"Biorąc pod uwagę obecny stan inwestycji, zwracam uwagę na potencjalne zagrożenie, jakie stanowi budowa dwóch pawilonów w bezpośrednim sąsiedztwie murów i bramy miejskiej, stanowiących część zespołu staromiejskiego wpisanego w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (...) Proponowana kubatura i wysokość budynków stanowi w moim przekonaniu poważną ingerencję w panoramę Starego Miasta Toruń – unikalny krajobraz uznany przez społeczność międzynarodową za posiadający wyjątkową, uniwersalną wartość w skali światowej. Ponadto obiekty usytuowane zostały w strefie buforowej, ustanowionej w celu ochrony walorów zabytkowych miejsca światowego dziedzictwa, obserwowanych z perspektywy ulicy Bulwar Filadelfijski" - napisał Sellin. 

 

ZOBACZ: Dywany kwiatowe wpisane na listę UNESCO. Tradycja istnieje na ziemiach polskich od ponad 200 lat


Dodał w nim, że prowadzona inwestycja może być uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu, co w konsekwencji oznacza "groźbę wpisu zabytkowego zespołu staromiejskiego w Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu, a następnie skreślenie z prestiżowej Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO". 


W korespondencji Sellin napisał także, że podtrzymuje stanowisko wojewódzkiego konserwatora zabytków, który również twierdził, że budowa pawilonów stanowi zagrożenie dla światowego dziedzictwa. 


Sellin zarekomendował w piśmie obniiżenie wysokości budynków o co najmniej trzy metry oraz o "proporcjonalne zmniejszenie ich kubatur". "Myślę, że można rozważyć wkopanie tych pawilonów odpowiednio w głąb ziemi" - napisał Sellin. 

"Pismo nie jest o inwentaryzacji. Jest opinią wiceministra"

Inaczej korespondencję przesłaną przez wiceministra sprawozdawał podczas konferencji prezydent Zaleski. Części - w kwestii, o których mówił - nie ma w piśmie.  


Zwrócił na to uwagę wojewódzki konserwator zabytków Sambor Gawiński.

 

ZOBACZ: UMK Toruń. Profesor miał "szpiegować" studentów nielegalnym oprogramowaniem

 

- Pismo nie jest o inwentaryzacji czy sprawdzaniu dokumentów. Jest opinią pana wiceministra w sprawie pawilonów, które zobaczył na własne oczy podczas niedawnej wizyty w Toruniu. Razem byliśmy wówczas na Bulwarze - wskazał Gawiński. 

Prezydent Torunia: Dotarło do mnie pismo pana ministra

- Dotarło do mnie pismo pana ministra - bodaj przedwczoraj po południu, w którym pan minister obliguje mnie do ponownej dokładnej analizy procesu budowlanego w tym miejscu prowadzonego, sprawdzenia wszystkich dokumentów, które dały podstawę do rozpoczęcia budowy - mówił prezydent Zaleski, relacjonując korespondencję przesłaną przez wiceministra kultury.

 

Mówił, że został on także zobligowany to "sprawdzenia, czy ta inwestycja może być tą, która będzie uznana za zagrożenie dla integralności i autentyzmu miejsca światowego dziedzictwa w Toruniu".

 

- Obliguje mnie też, zwracając uwagę, że są to jego sugestie, a nie żadna decyzja, żadne rozstrzygnięcie, aby również w tej sprawie przedstawić informacje i wyjaśnienia od samego początku procesu inwestycyjnego - podał włodarz Torunia.

 

Prezydent Zaleski przekazał, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z prawomocnym pozwoleniem na budowę. Pawilony mają mieć przeznaczenie w postaci obsługi ruchu turystycznego i budowane są z udziałem środków europejskich.

msm/ sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie