Granica polsko-białoruska. Doszło do incydentu. Wystrzelono petardy

Polska
Granica polsko-białoruska. Doszło do incydentu. Wystrzelono petardy
Twitter/Straż Graniczna
Na granicy wystrzelono petardy

Według raportu Straży Granicznej ostatniej doby siedmiu cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Doszło też do incydentu z udziałem białoruskich służb. Na granicy wystrzelono petardy.

Na Twitterze Straż Graniczna poinformowała, że wśród zatrzymanych we wtorek cudzoziemców byli obywatele Wybrzeża Kości Słoniowej, Syrii i Somalii. Do zatrzymań doszło na terenie ochranianym przez placówki SG w Białowieży i Narewce.

 

SG podała też, że na odcinku ochranianym przez SG w Czeremsze służby białoruskie wystrzeliły kilka petard, a następnie oddaliły się w głąb swojego kraju.

 

Zapora na granicy ukończona

Dobiegła końca budowa zapory, która ma 187 km długości. To ogrodzenie ze stalowych przęseł, które ma pięć metrów wysokości i jest zwieńczone concertiną, czyli zwojami drutu ostrzowego. Do jesieni ma być gotowe również zabezpieczenie elektroniczne, czyli system kamer i detektorów.

 

Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim; wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Morawiecki: Pierwszym akordem wojny był atak na polską granicę

 

Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje - wydany przez wojewodę - zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o wprowadzenie takiego zakazu wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG; zakaz przebywania na obszarze 200 metrów od linii granicy z Białorusią obowiązuje w całym województwie podlaskim, za wyjątkiem odcinków granicy państwowej przebiegających na rzekach granicznych.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie