Ukraina. Reżyser Ołeh Sencow opuścił linię frontu, by wziąć ślub

Świat
Ukraina. Reżyser Ołeh Sencow opuścił linię frontu, by wziąć ślub
Facebook/Oleg Sentsov
Reżyser Ołeh Sencow poinformował na Facebooku o swoich zaślubinach

Ukraiński reżyser i były więzień Kremla Ołeh Sencow opuścił linię frontu, by wziąć ślub. Artysta na Facebooku poinformował o uroczystości.

Nowo poślubiona żona Sencowa to Weronika Wełcz, działaczka społeczna i prawniczka. Reżyser podzielił się nowiną na Facebooku.

 

Jak pisze portal Ukrainska Prawda, pierwsza żona Sencowa, Ałła, pozostała na Krymie. Kobieta uznała aneksję półwyspu przez Rosję.

Wyrok 20 lat kolonii karnej

Sencow, pochodzący z zaanektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu, został skazany przez rosyjski sąd w sierpniu 2015 roku na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie.

 

 

Reżyser zaprzeczał oskarżeniom i twierdził, że działania przeciwko niemu mają charakter polityczny. Proces Sencowa był krytykowany przez państwa zachodnie i międzynarodowe organizacje obrony praw człowieka. Reżyser został zwolniony z rosyjskiej kolonii karnej w ramach wymiany jeńców we wrześniu 2019 roku.

 

Po rozpoczęciu przez Rosję pełnowymiarowej wojny przeciwko Ukrainie Sencow wstąpił w szeregi Obrony Terytorialnej, a później wyjechał walczyć na wschód kraju.

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie