Akcesja Finlandii i Szwecji do NATO. Podpisano protokoły akcesyjne

Świat
Akcesja Finlandii i Szwecji do NATO. Podpisano protokoły akcesyjne
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
W Brukseli państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii.

W Brukseli państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Kraje te złożyły wnioski o dołączenie do Sojuszu po rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Jest to naprawdę historyczny moment dla Finlandii, Szwecji, NATO i dla naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

- Na szczycie NATO w zeszłym tygodniu sojusznicy zgodzili się, żeby zaprosić Szwecję i Finlandię do Sojuszu. Właśnie w tej chwili ambasadorowie podpisali protokoły akcesyjne - poinformował Jens Stoltenberg

 

- Finlandia i Szwecja będą silnymi i ważnymi sojusznikami. Nasze wspólne siły są wyszkolone (...). Dzielimy te same wartości i zmagamy się z tymi samymi wyzwaniami w rejonie Morza Bałtyckiego i dalej. Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła pokój w Europie, dlatego ważne jest, abyśmy w tym niebezpiecznym momencie naszej historii stali wszyscy razem - dodał. 

 

Protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji zostały podpisane przez ambasadorów krajów należących do NATO w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekka Haavisto i szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde.

 

ZOBACZ: Szczyt NATO w Madrycie. "Rosyjska sałatka" w menu hotelu

 

Podpisanie protokołów oznacza, że oba kraje starające się o członkostwo będą mogły brać udział w naradach NATO na prawach obserwatorów (bez prawa głosu). Sekretarz generalny NATO podkreślił, że "od teraz Szwecja i Finlandia będą miały status krajów zaproszonych". 

 

Stoltenberg stwierdził, że "ostatnim razem proces ratyfikacji zajął 12 miesięcy" i "myśli, że w tym przypadku mówimy o miesiącach". 

Szwecja i Finlandia bliżej NATO. "Drzwi dla europejskich demokracji pozostają otwarte"

- Bardzo cenimy sobie wsparcie wszystkich sojuszników w sprawie naszego dołączenia i czekamy aż proces zostanie ukończony. Nasze członkostwo w NATO przełoży się nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo całego sojuszu - mówił Pekka Haavisto, szef MSZ Finlandii

 

- Jest to prawdziwa przyjemność być w siedzibie NATO wśród przyjaciół. Właśnie wzięliśmy udział w historycznym momencie. Dzisiaj jest to znaczący krok do pełnoprawnego członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO (...) Szwecja będzie w ramach sojuszu przykładać się do budowania pokoju i bezpieczeństwa. Wspólnie zadbamy o stabilizację w regionie - stwierdziła minister spraw zagranicznych Ann Linde

 

- Drzwi NATO pozostają otwarte dla europejskich demokracji, które są gotowe i chcą wspólnie dbać o nasze bezpieczeństwo - oznajmił Jens Stoltenberg

Szwecja i Finlandia bliżej NATO. Konieczne przyjęcie specjalnej ustawy

By Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie. W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego.

 

ZOBACZ: Prezydent Finlandii: Turcja zgodziła się na członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO

 

Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów (zgodnie ze zwykłą zasadą wynikającą z art. 120 Konstytucji RP). Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu oraz do podpisu prezydenta.

 

- Mamy nadzieję, że proces akcesji Szwecji i Finlandii do NATO przebiegnie szybko. Gdy tylko ambasadorowie państw członkowskich podpiszą protokół w tej sprawie, złożymy w Sejmie projekt ustawy w sprawie ratyfikacji - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

 

Według nieoficjalnych doniesień Finlandia i Szwecja staną się pełnoprawnymi członkami NATO pod koniec tego roku. 

 

dsk / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie