Nowelizacja ustawy wiatrakowej. Rząd przyjął projekt

Polska
Nowelizacja ustawy wiatrakowej. Rząd przyjął projekt
FLICKR/Piotr Borowiak
Rząd proponuje zmiany zasad budowy elektrowni wiatrowych

Nowe elektrownie wiatrowe będą mogły powstawać wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Takie rozwiązanie pojawiło się w nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, którą Rada Ministrów przyjęła we wtorek.

W założeniach projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw opublikowanych wcześniej w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów wskazano, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być lokowana wyłącznie na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP).

 

Utrzymana ma być podstawowa minimalna odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego - nie mniejsza niż wyznaczona zgodnie z "zasadą 10H+", ale MPZP będzie mógł określać inną odległość, "mając na uwadze zasięg oddziaływań elektrowni wiatrowej z uwzględnieniem określonej w projekcie nowelizacji bezwzględnej minimalnej odległości bezpieczeństwa".

Zasada 10H

Wprowadzona ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych z 2016 r. tzw. zasada 10H przewiduje obecnie zakaz wznoszenia turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10H od zabudowań i pewnych form ochrony przyrody - parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000 oraz leśnych kompleksów promocyjnych.

 

ZOBACZ: Wąsik: Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy sankcyjnej

 

Zakaz działa w dwie strony, ponieważ zakazane jest również wznoszenie budynków mieszkalnych w odległości mniejszej niż 10H od istniejących turbin wiatrowych. 10H jest zdefiniowane jako 10-krotność całkowitej wysokości wiatraka do najwyższego punktu osiąganego przez obracające się łopaty.

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie