Dania. Kopenhaga: Atak w centrum handlowym. Areszt dla 22-latka. Trafi na oddział psychiatryczny

Polska
Dania. Kopenhaga: Atak w centrum handlowym. Areszt dla 22-latka. Trafi na oddział psychiatryczny
PAP/EPA/MADS CLAUS RASMUSSEN
Strzelanina w Danii. Zginęły trzy przypadkowe osoby

22-letni Duńczyk podejrzany o zastrzelenie trzech osób i postrzelenie siedmiu kolejnych w centrum handlowym Fields w Kopenhadze został aresztowany w poniedziałek. Mężczyzna ma spędzić 24 dni na zamkniętym oddziale psychiatrycznym.

Jak przekazał Thomasse, od strzałów z karabinu zginęli: 17-letnia Dunka, 17-letni Duńczyk i 47-letni obywatel Rosji mieszkający w Danii. Ciężko ranne są dwie duńskie obywatelki w wieku 40 i 19 lat, a także dwoje Szwedów: 50-letni mężczyzna oraz 16-letnia kobieta. "Lekko poszkodowanych jest również szereg innych osób wskutek ewakuacji, nie od kul" - podkreślił.

 

ZOBACZ: Strzelanina w centrum handlowym w Kopenhadze. Są ofiary śmiertelne

 

Thomasse ocenił, że ofiary były przypadkowe. - Nic nie wskazuje na to, byśmy mieli do czynienia z aktem terroru. Wybór celów nie był motywowany płcią ani innymi względami - stwierdził.

Był uzbrojony w karabin. Nie posiadał pozwolenia na broń

Motyw strzelaniny jest wciąż nieznany. Policja podtrzymała hipotezę, że sprawca działał w pojedynkę.

 

Jak ujawniła policja, zatrzymany 22-letni rodowity Duńczyk, uważany przez policję za sprawcę strzelaniny, miał wcześniej problemy ze zdrowiem psychicznym. Podczas przesłuchania mężczyzna potwierdził, że był w centrum handlowym. - W chwili zatrzymania był uzbrojony w karabin oraz nóż. Niewykluczone, że miał też dostęp do pistoletu. Nie posiadał pozwolenia na broń - przekazał Thomasse.

 

Policja potwierdziła wcześniejsze doniesienia duńskich mediów o tym, że przed strzelaniną podejrzany opublikował materiały w internecie. Według duńskiej gazety "Jyllands-Posten" częścią śledztwa w sprawie strzelaniny są cztery filmy, opublikowane w serwisie YouTube, na których młody Duńczyk pozuje z karabinem oraz pistoletem. Materiał nie jest już dostępny w internecie. Z kolei duński tabloid "B.T." podał, że w mediach społecznościowych mężczyzna pisał: "kwetiapina (lek stosowany w psychiatrii - red.) nie działa".

bas / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie