Białoruski muzyk pobity w Warszawie. Mówił po rosyjsku

Polska
Białoruski muzyk pobity w Warszawie. Mówił po rosyjsku
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych
Białorusin pobity w centrum Warszawy

Anton Żiwanow, były basista białoruskiego zespołu The Toobes, został pobity w centrum Warszawy. Napastnikom nie spodobało się to, że mężczyzna pochodzi z Białorusi i mówił po rosyjsku.

Anton Żiwanow mieszka w Polsce od prawie dziesięciu lat. Mężczyzna w przeszłości był basistą grupy The Toobes. Białoruski zespół kilka lat temu podbił serca fanów w naszym kraju występując w programie Polsatu "Must Be The Music".

 

W piątek 1 lipca Anton wybrał się ze znajomymi do centrum Warszawy. Grupa rozmawiała między sobą po rosyjsku. To nie spodobało się kilku osobom, które postanowiły zareagować.

 

ZOBACZ: Zabrze. Bójka trzech mężczyzn. Zatrzymani użyli broni czarnoprochowej, siekiery i kija

 

- Byli dobrze ubrani, wyglądali jak pracownicy jakiejś korporacji. Usiedli obok nas i zaczęli pytać: "Dlaczego jesteście w wieku poborowym, a nie w wojsku, dlaczego nie bronicie swojego kraju?". Myśleli, że jesteśmy Ukraińcami. Powiedziałem, że jesteśmy z Białorusi. Nie spodobało im się to jeszcze bardziej. Mówili, że jesteśmy agresorami, a tacy ludzie w Polsce nie są potrzebni - powiedział Anton, cytowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

"Reputacja Białorusi została zrujnowana"

Białorusini próbowali tłumaczyć, że uciekli ze swojego kraju z powodu prześladowań oraz że nie popierają reżimu Alaksandra Łukaszenki.

 

Niestety to nie przekonało agresorów i mężczyzna został pobity - został uderzony w twarz pięścią z czymś w rodzaju kastetu. Po ataku stracił przytomność.

 

ZOBACZ: "Zadarłeś nie z tą osobą". Wypowiedział wojnę motocrossowcom

 

O sprawie poinformowano policję. Funkcjonariusze analizują nagrania z monitoringu.

 

- W ciągu dwóch lat reputacja Białorusi w Polsce została zrujnowana - stwierdził Anton. - Dzisiaj wyjście do centrum Warszawy może wiązać się z atakiem tylko z powodu używania języka rosyjskiego - dodał.

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie