Berlin. Meczet wywiesił tęczową flagę. Imam wspiera społeczność LGBTQ+

Świat
Berlin. Meczet wywiesił tęczową flagę. Imam wspiera społeczność LGBTQ+
ADAM BERRY/AFP/East News
Flaga na ścianie meczetu

Liberalny meczet Ibn Rushd-Goethe w Berlinie stał się pierwszym niemieckim meczetem, który wywiesił tęczową flagę - symbol społeczności LGBTQ+. Jeden z imamów przekazał, że w świątyni chce stworzyć bezpieczną przestrzeń dla wszystkich. Do podobnych działań zachęca innych duchownych.

Tęczowa flaga została wywieszona na jednej ze ścian świątyni w piątek. "Deutsche Welle" informuje, że w wydarzeniu brało udział kilka osób, w tym zastępca burmistrza Berlina Klaus Lederer. Zebrani mieli na ubraniach naklejki z napisem "Miłość jest halal".

 

ZOBACZ: Mapy Google od teraz z oznaczeniami miejsc LGBTQ+

 

Mo El-Ketab, jeden z sześciu imamów meczetu, podkreślił, że chce, by jego świątynia stała się bezpiecznym miejscem dla ludzi, którzy są "inni", by również mogli doświadczać "uduchowionej strony swojego życia".

 

- Mam nadzieję, że inne meczety także wyeksponują flagę w ten sposób lub wyślą inne pozytywne sygnały dla osób LGBT - powiedział duchowny.

 

Pierwszy liberalny meczet w Berlinie

Marc-Eric Lehmann, członek zarządu Christopher Street Day, która organizuje berlińską paradę równości przyznał, że wywieszenie flagi to "niesamowicie silny symbol" i jest "naprawdę ważne", by znaleźć miejsca dla religii w społecznościach LGBTQ.

 

- Osoby queer również mogą być religijne i wierzyć w Boga. Kiedy mówimy o bezpiecznych przestrzeniach w barach i klubach, powinniśmy też mówić o bezpiecznych przestrzeniach w miejscach kultu - podkreślił.

 

Flaga będzie wywieszona do końca lipca. W tym miesiącu Berlińczycy obchodzą miesiąc dumy - 16 i 17 lipca odbędzie się uliczny Festiwal Gejów i Lesbijek, z kolei 23  - Christopher Street Day na pamiątkę zamieszek na Stonewall.

 

Meczet Ibn Rushd-Goethe to pierwszy samozwańczy liberalny meczet w Berlinie. Kobiety i mężczyźni są tam zapraszani do wspólnej modlitwy. Został założony pięć lat temu.

bas/ sgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie