Wojna w Ukrainie. Turecki statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka

Świat
Wojna w Ukrainie. Turecki statek handlowy opuścił Mariupol jako pierwsza zagraniczna jednostka
PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Pierwszy zagraniczny statek opuścił Mariupol - miasto zniszczone przez Rosjan

Turecki masowiec Azov Concord opuścił port w Mariupolu kilka godzin po zakończeniu rozmów delegacji tureckiej i rosyjskiej w Moskwie - poinformowało tureckie ministerstwo obrony. To pierwsza zagraniczna jednostka, która wyszła z portu po zajęciu tego ukraińskiego miasta przez wojska rosyjskie.

Na spotkaniu w Moskwie dyskutowano m.in. o tym, jak rozwiązać kryzys żywnościowy oraz o ewakuacji załadowanych zbożem tureckich statków handlowych z ukraińskich portów - podano w komunikacie. Jak przekazała strona turecka, "rozmowy były konstruktywne i pozytywne".

 

"Zaledwie kilka godzin po zakończeniu długiego spotkania turecki statek towarowy Azov Concord (...) opuścił ukraiński port w Mariupolu" - dodano.

Wkrótce spotkanie Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ w sprawie eksportu zboża

Ministerstwo obrony w Ankarze poinformowało także, że wkrótce ma dojść do kolejnego spotkania dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża. W rozmowach oprócz przedstawicieli Turcji i Rosji wezmą też udział delegacje Ukrainy i ONZ.

 

Tureckie media poinformowały, że takie czterostronne spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Stambule.

 

ZOBACZ: Mariupol. Krytyczna sytuacja w okupowanym mieście. Lekarze amputują nogi chorym na cukrzycę

 

Ukraina to jeden z największych światowych eksporterów zboża, wysyłanego głównie drogą morską. Miliony ton ukraińskiego zboża nie mogą być wysłane poprzez porty na wybrzeżu Morza Czarnego, bo są blokowane przez rosyjskie okręty.

Ponad 20 mln ton zboża zablokowanych w Ukrainie

Rosyjska blokada portów zagraża światowym cenom zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

 

ZOBACZ: Ukraina może wznowić eksport zboża przez port w Odessie. Jest jeden problem

 

Źródła w rządzie w Ankarze, cytowane przez tureckie media, informowały o planie utworzenia trzech korytarzy morskich z czterech portów Ukrainy nad Morzem Czarnym, w tym w Odessie. Tą drogą miałby przebiegać transport około 30-35 mln ton zboża. 

msm/wka/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie