Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS realizuje program 5-10-15

Polska
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: PiS realizuje program 5-10-15
PAP/Art Service 2

PiS realizuje program 5-10-15. Chleb po 5 zł, benzyna po 10 zł, a olej po 15 zł - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w trakcie sobotniego wystąpienia w Pałecznicy. Lider PSL przedstawił rozwiązania, które mają uzdrowić sytuację w kraju.

- Partie demokratyczne muszą mieć plan dla Polski. Nie tylko muszą dobrze diagnozować, ale mieć dobrą receptę. Ja tę receptę dzisiaj przedstawiam. Plan dla Polski to jest niska inflacja, niższe ceny żywności, tania energia i więcej inwestycji - powiedział Kosiniak-Kamysz.


- To są cztery podstawowe obszary, w których dzisiaj musi być interwencja, aktywność państwa - dodał. 

Odejście od podatku Belki

Lider PSL mówiąc o inflacji przypomniał, że rząd wyznaczył sobie na ten rok cel inflacyjny na 4 proc., a Narodowy Bank Polski 2,5 proc.

 
- Tymczasem dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że inflacja wynosi w Polsce 15,6 proc. Tylko w ciągu pierwszego półrocza inflacja wzrosła prawie dwukrotnie - stwierdził.

 

ZOBACZ: Ekonomista Marek Zuber: Inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytowego poziomu


- To jest najgorszy wynik od lat, nastroje społeczne są fatalne, szczególnie na wsi. Inflacja zżera nasze zarobki, codziennie dusi, szczególnie gospodarstwa osób już doświadczonych wiekiem, emerytów. I ani 13, ani 14 emerytura nic tu nie pomogły, bo nie można za nie kupić nawet jeden tony węgla - podkreślił.


- Aby walczyć z inflacją proponujemy natychmiastowe odejście od podatku Belki Złożyliśmy taki projekt ustawy. Jesteśmy przygotowani nie tylko w hasłach, ale przede wszystkim jesteśmy gotowi do działania ws. ustaw, które powinny w najbliższym czasie znaleźć się w Sejmie - mówił. 

Zerowa marża od kredytów

Lider PSL podkreślił, że najważniejsze jest ściągniecie pieniędzy z rynku, bo to zahamuje inflację. - Żeby to zrobić, trzeba wyemitować obligacje z oprocentowaniem na poziomie inflacji - stwierdził.

 

Kolejnym pomysłem PSL jest zerowa marża od kredytów. - Nie jest trudne do przewidzenia, że na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej dojdzie do kolejnej podwyżki stop procentowych. Zróbmy zatem zerową marżę od kredytów. To jest 800, a może nawet już tysiąc złotych mniej dla tych, którzy wzięli kredyty na 500 tys. złotych - powiedział.

 

ZOBACZ: Borys Budka: Komuna byłaby dumna z tego, co dzieje się w państwowych spółkach

 

Przypomniał, że nie wszyscy tracą na inflacji. - Większość ludzi myśli, że wszyscy tracą na inflacji.  Ale tak nie jest. Są dwie grupy, które się cieszą wysokiej inflacji - to jest budżet ministra finansów i banki - przekazał. 


- Zysk banków jest wyższy o 120 proc w porównaniu do ubiegłego roku. To jest 13 mld zł więcej. Nie można się tym zyskiem podzielić? Nie można zlikwidować marży jak i tak stopy procentowe są bardzo wysokie? - pytał. 

 

WIDEO: Władysław Kosiniak-Kamysz w Pałecznicy

 

"PiS realizuje program 5-10-15"

Według niego z wysokiej inflacji cieszy się również premier Morawiecki. - Przez lata był prezesem wielkiego banku, czyli bardziej dba o bankowców, niż o obywateli i mowie to z pełną odpowiedzialnością - stwierdził. 


- Premier cieszy się, bo inflacja to również wyższe wpływy do budżetu. Jest dumny, że nadwyżka w budżecie wynosi 12 mld, ale dla obywateli nic z tego nie wynika - podkreślił.  


- PiS skrupulatnie realizuje program 5-10-15. Chleb po 5 zł, benzyna po 10 zł, a olej po 15 zł. To jest prawdziwy program partii rządzącej - dodał.   

dk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie