Media: Joe Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce

Świat
Media: Joe Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce
PAP/EPA/Sean Gallup
Prezydent USA Joe Biden na szczycie G7

Amerykańska stacja telewizyjna NBC News podała, że prezydent Joe Biden zamierza podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Zmiany mają także objąć rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - poinformowano, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Według NBC chodzi o pozostawienie na dłuższy czas, a może nawet na stałe, części z dodatkowych 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy, wysłanych do Polski w lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 

Nie wiadomo, jakie zmiany amerykański prezydent zamierza zapowiedzieć w kwestii obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Szef NATO Jens Stoltenberg w Polsat News o historycznym szczycie i obronie przesmyku suwalskiego

 

Na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie NATO ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

Stoltenberg zapowiada zwiększenie gotowości

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

 

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Były prezydent Rosji mówi o Krymie i grozi trzecią wojną światową

 

Stoltenberg powiedział też, że Polska należy do grona największych sojuszników wśród państw NATO.

 

- Polska to jeden z największych sojuszników w NATO. Już teraz inne państwa sojusznicze, zwłaszcza Stany Zjednoczone, są wyraźnie obecne w Polsce. Ma teraz miejsce proces, w którym sprawdzamy, jak możemy jeszcze bardziej zwiększyć tę obecność - sekretarz generalny NATO.

hlk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie