Prof. Januszewicz: Aplikacje manipulują małymi dziećmi. Są nowe badania

Polska
Prof. Januszewicz: Aplikacje manipulują małymi dziećmi. Są nowe badania
Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Dzieci w wieku od trzech do pięciu lat są narażone na szkodliwy wpływ aplikacji w smartfonach

- 90 proc. pacjentów lekarzy-pediatrów mówi, że dziennie spędzają dwie-trzy godziny przed ekranami. Rekordziści nawet dwanaście - mówił na antenie Polsat News prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat. Jak dodał, najnowsze badania dotyczące dzieci od trzeciego do piątego roku życia "pokazują, że większość aplikacji, z których korzystają, nimi manipuluje".

Początek wakacji i sezon urlopowy sprawiają, że w ręce dzieci - także tych najmłodszych - częściej trafiają smartfony. Najnowsze badania, które ukazały się w czasopiśmie "JAMA Network Open" dotyczą wzorca manipulacyjnego w aplikacjach używanych przez osoby w wieku od trzech do pięciu lat.

 

ZOBACZ: Jak smartfony wpływają na zdrowie psychiczne? Google to sprawdzi

 

- Większość z nich manipuluje tymi dziećmi. Stwarzają fałszywe relacje między twórcą gry a trzylatkami. Poddawane są one presji czasu, premiowane jest długie granie. Mniej się one ruszają, co skutkuje pogorszeniem kondycji fizycznej - podkreślił profesor.

 

Dodał, że "tylko co piąta aplikacja nie spełnia tych 'złych' kryteriów". - Brakuje regulacji międzynarodowych i lokalnych chroniących tak małe dziecko - zaznaczył Januszewicz.

 

WIDEO: Prof. Januszewicz o szkodliwym wpływie aplikacji na najmłodszych

 

"Psychiatrzy widzą skutki"

Zbyt długie korzystanie ze smartfonów i tabletów przez dzieci wyłącza kontakt emocjonalny oraz intelektualny z rodzicami. Profesor mówił też o rozluźnieniu więzi.


- Psychiatrzy dziecięcy widzą te skutki. Jako rodzice powinniśmy, po prostu, być z najmłodszymi, czytać im, bawić się, przytulać - apelował.

ac/wka/Polsat News /polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie