Piaseczno. Zmienili krzyż w sali obrad rady powiatu. Poprzedni "nie konweniował w układzie"

Polska
Piaseczno. Zmienili krzyż w sali obrad rady powiatu. Poprzedni "nie konweniował w układzie"
Powiat Piaseczyński
Radni powiatu piaseczyńskiego (woj. mazowieckie), którzy przyszli sesję, zauważyli, że na sali obrad urzędu został zmieniony krzyż.

Radni zauważyli, że krzyż w sali obrad powiatu piaseczyńskiego został zmieniony na mniejszy. Nie ma na nim także wizerunku Chrystusa. - Okazał się zbyt przytłaczający, w związku z tym został zmieniony - wyjaśnił starosta Ksawery Gut. - Krzyż nie konweniował w układzie istniejącym - dodał sekretarz rady powiatu Włodzimierz Rasiński. Teraz krucyfiks ma trafić w "godne miejsce".

Radni powiatu piaseczyńskiego (woj. mazowieckie), którzy przyszli na 49. sesję Rady Powiatu w miniony czwartek, zauważyli, że na sali obrad urzędu został zmieniony krzyż. Poprzedni był wykonany z drewna, widniała na nim sylwetka ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

 

Obecny jest znacznie mniejszy i nie ma na nim podobizny ukrzyżowanego. Jest wykonany ze stali nierdzewnej, a jego ma 20 cm wysokości i 12 cm szerokości. 

Radny: Czy krzyż znajduje się w piwnicy?

Radny Sergiusz Muszyński zapytał w trakcie posiedzenia, co się stało z poprzednim krzyżem, który wisiał w sali konferencyjnej w budynku starostwa.

 

- Nowy krzyż budzi odczucia bardziej protestanckie, bo nie ma na nim wizerunku Chrystusa. Co się stało z tamtym krzyżem, gdzie on teraz się znajduje i czy ten krzyż tu wiszący został poświęcony? - pytał radny.

 

Przewodniczący Rady Powiatu Włodzimierz Rasiński (KO) odmówił jednak dyskusji na temat krzyża argumentując, że trwa sprawozdanie z prac rady powiatu, które miało się zakończyć głosowaniem nad absolutorium dla rady.

 

ZOBACZ: Sprawa nauczycielki, która zdjęła krzyż w szkole. SN odrzucił skargę nadzwyczajną

 

Sergiusz Muszyński ponownie zapytał o krzyż w części poświęconej pytaniom i wolnym wnioskom radnych. - Gdzie ten poprzedni krzyż, który tu wisiał się teraz znajduje, czy może został przekazany do parafii, czy może jest gdzieś tam w piwnicy? - pytał radny.

 

- Krzyż jest w pokoju pani naczelnik Wydziału Promocji. Nie został zbeszczeszczony. Może pan być spokojny - powiedziała Ewa Lubianiec, członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

 

Krzyż "zbyt przytłaczający" w stosunku do godła

Radny dopytywał, czy krzyż znajduje się w pokoju tymczasowo i czy będzie przekazany do parafii. - Mogę go wziąć, jeżeli ma to tak wyglądać - powiedział Muszyński.

 

- Trudno mi powiedzieć, bo akurat byłam na urlopie, jak był krzyż zmieniany. Na pewno będzie przekazany do godnego miejsca, jestem przekonana, że tak będzie. Tylko to się wydarzyło dosłownie dzień, dwa temu i nie ma jeszcze decyzji - mówiła Lubianiec.

 

- Chciałem też zapytać o poświęcenie tego krzyża, który teraz tutaj wisi - mówił wcześniej Muszyński, jednak jego pytanie zostało bez odpowiedzi. Magdalena Markuszewska z Biura Promocji Powiatu Piaseczyńskiego podała jednak Polsatnews.pl, że symbol nie został jeszcze poświęcony.

 

ZOBACZ: Władysław Kosiniak-Kamysz: nie zdejmę krzyża z mojej ściany

 

Magdalena Mika-Kosior (klub radnych KO) pytała o przyczynę wymiany krzyża. - Czy rozmiar może nie pasował? - dociekała radna.

 

- Wydział promocji od dłuższego czasu przymierzał się do wymiany godła i herbu powiatu, które wisiały w postaci tkanych dywanów. To było stare, 30-letnie, zdaniem wydziału - brzydkie i zużyte. Zostały te godła zmienione i krzyż, który był - w stosunku do tych, które są nowe okazał się zbyt przytłaczający, w związku z tym też został zmieniony - wyjaśnił starosta powiatu piaseczyńskiego Ksawery Gut.

 

- Krótko mówiąc krzyż nie konweniował w układzie istniejącym - dodał sekretarz rady powiatu Włodzimierz Rasiński.

 

- Propozycja zmiany godła i krzyża wyszła z Biura Promocji i została zaakceptowana przez starostę - poinformowała Polsatnews.pl Magdalena Markuszewska, dodając, że zmiana wystroju sali miała miejsce we wtorek 21 czerwca.

"Ufam, że krzyż trafi w odpowiednie miejsce"

- Chciałem upewnić się, gdzie obecnie znajduje się krzyż, który wisiał tyle lat na sali obrad Rady Powiatu oraz zadbać o to, aby na pewno został przekazany w godne miejsce - tłumaczy swoje zainteresowanie krucyfiksem "Przeglądowi Piaseczyńskiemu" Sergiusz Muszyński.

 

ZOBACZ: Postawili krzyż morowy na szczycie w Górach Świętokrzyskich. Z inicjatywy wojewody

 

- Po zapowiedzi pani Ewy Lubianiec ufam, że tak właśnie się stanie, i że zostaniemy o tym niezwłocznie poinformowani - dodał radny w rozmowie z "Przeglądem".

 

- Poprzedni krzyż w tym tygodniu trafi do jednej z parafii z piaseczyńskiego dekanatu - poinformowała Polsatnews.pl Magdalena Markuszewska.

hlk/wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie