Katowice. Trwa 11. Światowe Forum Miejskie pod egidą ONZ

Polska
Katowice. Trwa 11. Światowe Forum Miejskie pod egidą ONZ
Polsat News
Niedziela była "dniem zero" wydarzenia, z podniesieniem flagi i rozpoczęciem obrad pięciu zgromadzeń forum

W Katowicach trwa 11. Światowe Forum Miejskie, czyli największe wydarzenie dotyczące rozwoju miast na świecie, organizowane co dwa lata pod egidą ONZ. Wśród gości wydarzenia jest premier Mateusz Morawiecki. - Miasta były u zarania naszych dziejów, naszej cywilizacji, głównym impulsem rozwoju - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Miejscem organizacji 11. edycji Forum pod hasłem "Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości" jest katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

 

Niedziela była "dniem zero" wydarzenia - z podniesieniem flagi i rozpoczęciem obrad pięciu zgromadzeń, gdzie omawiany będzie proces wdrażania Nowej Agendy Miejskiej ONZ.

"Tak chcemy transformować polskie miasta"

- Dla mnie to zaszczyt, że mogę otworzyć te obrady - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystego otwarcia obrad Forum Miejskiego. - Pandemia pokazał, że musimy na nowo zdefiniować życie w wielkich miastach. To właśnie miasta były u zarania dziejów, cywilizacji, głównym impulsem rozwoju, ale to też w miastach pojawiły się w minionych wiekach wielkie epidemie - dodał. 

 

Zdaniem premiera, "to pokazuje, że - mimo zmieniających się czasów - mamy dziś do czynienia z wyzwaniami, których ślady dostrzegamy w przeszłości".

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: Jesteśmy partią, która dba o ojczyznę, rodzinę, patriotyzm i o tradycję

 

Przypomniał też, że "okrutna wojna na Ukrainie, rosyjska napaść i zniszczone doszczętnie miasta, pokazują, że te wyzwania muszą być dziś przedmiotem naszej refleksji, jeśli chcemy autentycznie odpowiadać na potrzeby dzisiejszych czasów". 

 

WIDEO: 11. Światowe Forum Miejskie w Katowicach. Premier: Miasta były głównym impulsem rozwoju

- Polska nie miała możliwości rozwijać swoich miast w sposób niezależny w czasie rewolucji przemysłowej, bo byliśmy w niewoli - zaznaczył szef rządu. Morawiecki ocenił, że odbudowana po wojnie Warszawa jest dziś świadectwem dynamicznego rozwoju Polski. Z kolei w Katowicach - jak mówił - tworzone są możliwości rozwoju, jakich wcześniej nie było, przy poszanowaniu środowiska naturalnego i aspiracji młodych ludzi. - Tak chcemy transformować polskie miasta - zadeklarował szef rządu.

"Życie w miastach jest inne niż w ośrodkach wiejskich"

- Chcemy w Katowicach pokazać co się zmieniło w Polsce. Wiemy dokładnie, że po tym smutnym okresie związanym z II wojną światową a później komunizmem, Katowice są jedną z tych aglomeracji na całym świecie, w której doszło do zmiany, do dużej transformacji - mówił w Polsat News minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

 

ZOBACZ: Forum w Davos. Prezydent Duda: apeluję, by stać twardo po stronie Ukrainy

 

Wyjaśniał, że "życie w miastach jest inne niż w ośrodkach wiejskich. I tu właśnie jest duże wyzwanie pomiędzy samorządowcami, informacje o tym, co dzieje się w miastach muszą przepływać pomiędzy samorządami".  - Temu ma służyć to forum, wymianie informacji pomiędzy samorządowcami, dotyczących rozwiązywania problemów, które pojawiają się w dużych miastach - dodał. 

 

WIDEO: Katowice. Trwa 11. Światowe Forum Miejskie pod egidą ONZ

 

Jednym z efektów Forum ma być "Plan działań dla miast" - katalog dobrych praktyk, instrukcja wdrażania lokalnych projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju. Efektem Forum ma być też dokument "Katowice Declared Actions" - zobowiązanie różnych podmiotów (samorządów, biznesu, instytucji rządowych) do podjęcia konkretnych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju miast.

laf/wka / PAP / Polsat News / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie