Upały groźne dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz ostrzega

Polska
Upały groźne dla osób ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Lekarz ostrzega
Polsat News
Podczas upałów należy pić dużo wody

Upały są szczególnie groźne dla osób starszych, ale i tych borykających się z wszelkiego rodzaju schorzeniami. Na co powinny uważać osoby z chorobami kardiologicznymi wyjasnł kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas.

Osoby ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego podczas wysokich temperatur są wyjątkowo narażone.

 
- Osoby te przyjmują dużo różnych leków kardiologicznych, na nadciśnienie tętnicze i zapominają, że podczas takich upałów bardzo się pocimy, tracimy wodę, bardzo szybko się odwadniamy i to odwodnienie jest niezwykle niebezpieczne - powiedział dr n. med. internista, kardiolog, hipertensjolog Piotr Gryglas.

 

ZOBACZ: Słowacja. Fatalny błąd lekarzy. Usunęli pacjentowi zdrowe oko

 
Ostrzegał, że wówczas może dojść do bardzo poważnych spadków ciśnienia i zapaści nawet u pacjentów, którzy do tej pory mieli prawidłowo kontrolowane ciśnienie i nie byli narażeni na wysokie temperatury. 

Podczas upałów należy dbać o nawodnienie i unikać wychodzenia na zewnątrz

Lekarz podkreślił, że osoby te powinny pamiętać, by podczas upałów pić wodę, unikać wychodzenia na zewnątrz i uzupełniać elektrolity.  
Jeżeli chorzy nie stosują elektrolitów - chodzi o zwykłą sól - to wówczas ciśnienie spada jeszcze bardziej i jeszcze większe jest zagrożenie powikłaniami tzw. hipotonii, czyli spadku ciśnienia na skutek zażywanych leków w interakcji z nadmiernym odwodnieniem - ostrzegał lekarz. 

 

ZOBACZ: Złotów. Pijany lekarz przyjmował pacjentów na SOR


Ekspert powiedział, co jest pierwszym sygnałem, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak.  


- Na początku to uczucie pragnienia, zawroty głowy, uczucie osłabienia, przyspieszenie czynności serca, uczucie kołatania serca – to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Wówczas powinniśmy zmierzyć sobie ciśnienie i tętno - przestrzegał.

 

WIDEO: Na co powinny uważać osoby z chorobami kardiologicznymi powiedział kardiolog i hipertensjolog Piotr Gryglas

 

Co jeść przy upałach? 

Lekarz mówił, by unikać ciężkostrawnych potraw. - Powinniśmy stosować sorbety, lody, chłodne napoje, bardzo lekkostrawne potrawy - powiedział lekarz. 


Gryglas mówił, że osoby, przyjmujące leki, które odwadniają - na czas upałów - mogą wstrzymać ich zażywanie, ale musi się to odbyć pod ścisłą kontrolą kardiologa czy hipertensjologa. - Niejednokrotnie osoby chore na niewydolność serca nie mogą w tym czasie odstawić leczenia moczopędnego - podkreślił lekarz. 

msm/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie