Ekspert o samochodach elektrycznych: Powtarzają wszystkie wady spalinowych

Polska
Ekspert o samochodach elektrycznych: Powtarzają wszystkie wady spalinowych
FLICKR/Albert Lugosi
Samochody elektryczne nie rozwiązują problemu?

- Myśmy już zapracowali na to, żeby np. Gdańsk zniknął pod wodą. Czy to się stanie za 50 lat, czy za 150, to zależy od tego jak te procesy przyspieszamy w tej chwili - uważa profesor Szymon Malinowski z UW, który na antenie Polsat News komentował zmiany klimatu. Krytykował też pojazdy elektryczne. - Te, które w tej chwili budujemy, powtarzają wszystkie wady samochodów spalinowych - zaznaczył.

Możliwe zmiany klimatyczne, również w Polsce, na antenie Polsat News komentował profesor Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego.

 

- Z punktu widzenia naszego życia czy nawet dwóch-trzech pokoleń, zmiany są nieodwracalne. Co więcej, te zmiany są postępujące. Myśmy już zapracowali na to, żeby np. Gdańsk zniknął pod wodą. Czy to się stanie za 50 lat, czy za 150, to zależy od tego jak te procesy przyspieszamy w tej chwili - ocenił Malinowski.

 

- Z historycznego punktu widzenia, w dłuższym okresie, miasto, które bardzo lubię i które stanowi ikonę naszej historii, dostępu do morza, jest stracone - dodał.

Samochody elektryczne. "Powtarzają wszystkie wady samochodów spalinowych"

Ekspert został zapytany czy możliwy jest zakaz używania samochodów spalinowych od 2023 roku. - Myślę, że to jest zupełnie nieistotne. To nie będzie miało znaczenia, bo tak naprawdę samochody elektryczne, jeżeli będą napędzane elektrycznością pochodzącą z węgla, to trzeba będzie ten prąd wyprodukować - stwierdził.

 

[WIDEO] Profesor Malinowski o samochodach elektrycznych:

 

 

- Poza tym te samochody elektryczne, które w tej chwili budujemy, one powtarzają wszystkie wady samochodów spalinowych. Są wielkie, ciężkie i służą głównie do przewożenia siebie, a nie nas i rzeczy, które mają przewieźć - mówił dalej.

 

- Samochód waży półtorej tony albo dwie tony i przewozi osobę, która waży kilkadziesiąt kilogramów. To jest absurd - argumentował.

Możliwe zmiany w polityce klimatycznej?

- Źle zainwestowaliśmy w energetykę, źle zainwestowaliśmy w rozwój. To, co zainwestowaliśmy, nie przyniesie zysków, tylko obciąży nas kosztami. Cały czas popełniamy te same błędy - powiedział Malinowski, komentując decyzje podejmowane w polityce klimatycznej.

 

ZOBACZ: Rosja. Media: Ropa dostarczana tankowcami do portów UE mimo sankcji

 

Wśród priorytetów działań w ramach walki ze zmianami klimatycznymi gość Polsatu News wymienił uwolnienie energetyki wiatrowej na lądzie, przyspieszenie programu energetyki jądrowej i wprowadzenie ostrzejszych norm budowlanych. Mówił także o ograniczeniach prędkości dla pojazdów, co ma przełożyć się na niższe zużycie paliwa i oszczędności. 

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie