Gdańsk. Bakteria E.coli wykryta w Bałtyku. Zamknięto kąpielisko na Stogach

Polska
Gdańsk. Bakteria E.coli wykryta w Bałtyku. Zamknięto kąpielisko na Stogach
Wikimedia Commons, Tomasz Przechlewski from Sopot
Ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli, kąpielisko będzie zamknięte do odwołania

Bałtyckie kąpielisko na gdańskich Stogach zamknięte przez sanepid. W wodzie wykryto bakterię Escherichia coli. Na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga. Ratownicy, którzy rozpoczęli w piątek pracę, odradzają kąpieli w tym miejscu.

Kąpielisko na gdańskich Stogach w piątek miało rozpocząć swoją działalność. Jednak ze względu na wykrycie w wodzie przez sanepid bakterii Escherichia coli, kąpielisko będzie zamknięte do odwołania.

 

- Zgodnie z zapowiedziami w piątek otworzyliśmy kąpielisko w Gdańsku Brzeźnie, a kąpielisko na gdańskich Stogach nadal musi pozostać zamknięte - przekazał kierownik gdańskich kąpielisk Łukasz Iwański.

 

ZOBACZ: Włochy. Turysta zatrzymany na Sardynii. Próbował wywieźć kamień i piasek z plaży

 

Dodał, że w środę sanepid pobrał próbki wody, w których wykryto bakterię. Informację potwierdziła zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego Anna Obuchowska.

 

- Badanie wody zostało powtórzone. Prawdopodobnie w sobotę otrzymamy wyniki - tłumaczyła.

 

Dodała, że do czasu otrzymania wyniku, który wykluczy występowanie bakterii w wodzie, kąpielisko będzie zamknięte.

Gdańsk. Które kąpieliska są otwarte?

Kierownik gdańskich kąpielisk przekazał, że na wieżyczce ratowniczej powiewa czerwona flaga, a ratownicy, którzy w piątek rozpoczęli prace informują plażowiczów o wykryciu w wodzie bakterii i "odradzają wchodzenia do wody".

 

W piątek, zgodnie z harmonogramem, została uruchomiona plaża w Gdańsku Brzeźnie. Pozostałe gdańskie kąpieliska ruszą 1 lipca. Łącznie przygotowanych zostanie dziewięć kąpielisk o łącznej długości 1300 metrów: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będzie ok. 70 ratowników.

 

Enterokoki, podobnie jak bakterie E.coli, żyją w jelitach. Zakażenie enterokokami może spowodować zatrucie krwi i posocznicę. Prowadzi także do zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy, zakażenia ran. Bakteria E. coli powoduje zatrucie pokarmowe, może prowadzić też m.in. do zakażenia dróg moczowych.

an/wka / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie