Straż Graniczna: 12 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski

Polska
Straż Graniczna: 12 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski
Twitter/Straż Graniczna
12 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w czwartek rano Straż Graniczna

12 cudzoziemców próbowało minionej doby nielegalnie przedostać się do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w czwartek rano Straż Graniczna. Jeden z migrantów przedostał się na stronę polską przepływając wpław rzekę Świsłocz.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród zatrzymanych w środę cudzoziemców byli obywatele m.in. Erytrei, Kamerunu i Indii. Zdarzenia miały miejsce na terenie ochranianym przez placówki SG w Narewce, Mielniku, Lipsku i Bobrownikach.

 

 

"Obywatel Senegalu przedostał się na stronę polską wpław przez rzekę Świsłocz" - podała SG. Do zdarzenie doszło na terenie działania SG w Bobrownikach. Więcej szczegółów nie podano.

Zakaz przebywania w strefie przygranicznej

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

 

ZOBACZ: Mariusz Kamiński: 1 lipca przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach przy granicy

 

Od 1 lipca w Podlaskiem, zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez wojewodę podlaskiego, będzie obowiązywał czasowy zakaz przebywania w odległości 200 metrów od granicy państwowej z Białorusią. Zakaz będzie obowiązywał do 15 września.

Bariera na granicy

Trwają odbiory techniczne ukończonych odcinków bariery budowanej na granicy polsko-białoruskiej. Jak informuje SG, przęsła ustawione są na długości ok. 150 km (łącznie zapora ma mieć 186 km).

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Pierwsze odcinki bariery na granicy z Białorusią zostały odebrane

 

Praktycznie w całości gotowa jest droga techniczna biegnąca wzdłuż granicy, a wykonawcy deklarują dotrzymanie terminu oddania całej zapory do użytku z końcem czerwca. Do końca trzeciego kwartału tego roku ma być gotowa również tzw. zapora elektroniczna, czyli wyposażenie ogrodzenia w sieć czujników i kamer.

jsd/pgo/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie