Kampania "Bezpieczeny Przejazd". Symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem

Polska
Kampania "Bezpieczeny Przejazd". Symulacja zderzenia lokomotywy z samochodem
Polsat News
Kontrolowane zderzenie pojazdów

W ramach kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd" w czwartek w Warszawie przeprowadzono symulację zderzenia lokomotywy z samochodem wraz z pokazową akcją ratunkową. Symulację wypadku i wnętrze zniszczonego pojazdu zarejestrowały kamery Polsat News.

Celem wydarzenia jest pokazanie, jak zachować się w każdej trudnej sytuacji podczas przejazdu autem przez tory.

 

- Podstawa to to, żeby przestrzegać przepisów - akurat na przejeździe kolejowo-drogowym ma to szczególne znaczenie, bo konsekwencją nie są stłuczki albo otarcia, tylko śmierć - mówił na antenie Polsat News Rafał Sonik, kierowca rajdowy.

 

- Trzeba być super ostrożnym, zwracać uwagę na znak stopu, na światła, które bardzo często towarzyszą przejazdowi, na rogatki, które jak tylko zaczną się opuszczać - absolutnie nie można wjeżdżać na przejazd kolejowy - dodał.

 

WIDEO: Zderzenie kontrolowane ku przestrodze

 

 

Jeżeli z oddali widzimy, że dzieje się coś niebezpiecznego albo nie widzimy, bo świeci słońce, trzeba być zdecydowanym i hamować awaryjnie - radzą specjaliści.

 

- Okazuje się, że nie potrafimy tego robić. To jest tzw. trzy razy max - maksymalnie szybko, nogi maksymalnie mocno i maksymalnie do zatrzymania pojazdu - podkreślił Robert Szpindor z Auto-Szkoły SKODY.

Tragiczne statystyki

W maju 2022 roku doszło do 13 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E - czytamy na stronie kampanii. W wyniku tych wypadków zginęły trzy osoby.

 

ZOBACZ: Szczecin. Zderzenie karetki i auta osobowego. Jedna ofiara, czworo rannych

 

Od początku roku odnotowano 66 wypadków i kolizji, w których zginęło 17 osób.

 

W zeszłym roku doszło do blisko 200 wypadków na przejazdach kolejowych. Życie straciło w nich 49 osób. 

an/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie