Jan Mosiński o obywatelskim projekcie dot. aborcji: Zwykły gniot

Polska
Jan Mosiński o obywatelskim projekcie dot. aborcji: Zwykły gniot
Polsat News
Jan Mosiński w "Debacie Dnia"

- To jest po prostu zwykły gniot, który miał zaszkodzić ochronie życia poczętego. Cywilizacja życia przede wszystkim. Nie dla cywilizacji śmierci - mówił Jan Mosiński z PiS w "Debacie Dnia", oceniając obywatelski projekt ustawy liberalizujący prawo aborcyjne. Sprawę komentowali też Katarzyna Kotula z Lewicy, Mariusz Witczak z PO i Mariusz Gosek - poseł Solidarnej Polski.

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy liberalizujący prawo aborcyjne, w tym umożliwiał legalną i bezpłatną aborcję do 12. Tygodnia ciąży. Komitet "Legalna aborcja bez kompromisów" zebrał ponad 200 tys. podpisów.

 

W "Debacie Dnia" politycy komentowali projekt ustawy i samą sprawę aborcji. - My dzisiaj w Polsce jeżeli patrzymy na sytuację kobiet, to mamy sytuację, w której PiS wszystko kobietom odebrał i nic nie dał w zamian. Nie mamy refundowanych zabiegów in vitro dla kobiet, które chciałby mieć dzieci (…), nie mamy refundowanej antykoncepcji, nie mamy żadnych nowoczesnych środków - wymieniała Katarzyna Kotula z Lewicy.

"Zwykły gniot". Poseł PiS o projekcie ws. aborcji

Agnieszka Gozdyra pytała gości o wątpliwości zapisy w projekcie o dostępności środków antykoncepcyjnych i samej aborcji dla osób, które ukończyły 13 rok życia.

 

- Ja bym nie chciała, żeby 13-latki zachodziły w ciążę. Po pierwsze potrzebują rzetelnej edukacji seksualnej opartej na wiedzy medycznej - mówiła Kotula.

 

[WIDEO] Fragment programu "Debata Dnia":

 

 

- Dobrze się stało, że odrzuciliśmy ten projekt, bo on był sprzeczny i konstytucją i z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich. To jest po prostu zwykły gniot, który miał zaszkodzić ochronie życia poczętego. Cywilizacja życia przede wszystkim. Nie dla cywilizacji śmierci - ocenił Jan Mosiński z PiS.

 

Podobnie wypowiadał się Mariusz Gosek z Solidarnej Polski. - 13-letnie dzieci mogą abortować dzieci (…). To jest ustawa typowo ideologiczna. Ona nie ma nic wspólnego z polskim porządkiem prawnym, burzy ład konstytucyjny - powiedział.

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew pisze o Morawieckim i Kaczyńskim. "Rusofobi, polityczni wyrzutkowie"

 

Mariusz Witczak z PO zaznaczył, że dyskusja na temat aborcji w Polsce powraca przede wszystkim dlatego, że "PiS podeptał kompromis aborcyjny". Był też pytany, czy posłanka z jego partii - Joanna Fabisiak, która zagłosowała za odrzuceniem ustawy, znajdzie miejsce na listach Platformy.

 

- Na pewno tak, dlatego że my w kwestiach światopoglądowych nie narzucamy dyscypliny - zapewnił Witczak.

jk/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie