Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Politycy komentują decyzję szefa PiS

Polska
Jarosław Kaczyński odszedł z rządu. Politycy komentują decyzję szefa PiS
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

"Ludzie zastanawiają się jakie miejsce w polityce zajmie Jarosław Kaczyński po odejściu z rządu. Ja przypominam, że już szykujemy dla niego specjalne miejsce - przed Trybunałem Stanu" napisał wiceprzewodniczący Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek, odnosząc się do odejścia z rządu szefa PiS.

Informacje o tym, że Jarosław Kaczyński planuje odejść z rządu pojawiały się w mediach już od jakiegoś czasu. Oficjalnie prezes PiS potwierdził to we wtorek.

 

- Nie jestem już w rządzie. Premier Mateusz Morawiecki oraz - z tego co wiem - prezydent Andrzej Duda przyjęli moją rezygnację - przekazał.

"Szykujemy dla Kaczyńskiego miejsce przed Trybunałem Stanu"

Do decyzji Jarosława Kaczyńskiego odniósł się w mediach społecznościowych poseł Nowej Lewicy, Krzysztof Śmiszek. 

 

"Ludzie zastanawiają się jakie miejsce w polityce zajmie Jarosław Kaczyński po odejściu z rządu" - napisał. "Ja przypominam, że już szykujemy dla niego specjalne miejsce - przed Trybunałem Stanu" - wyjaśnił polityk.

 

"Kaczyński uciekł z rządu"

W mediach społecznych rezygnację Kaczyńskiego z funkcji wicepremiera skomentowali politycy.

 

ZOBACZ: Jarosław Kaczyński: Nie jestem już w rządzie. Wiadomo, kto zastąpi szefa PiS

 

"Kaczyński uciekł z rządu. Tradycyjnie pokazując Polakom plecy w czasie kryzysu" - napisał poseł PO Marcin Kierwiński.

 

"Nie dość, że wicepremier ds. bezpieczeństwa odchodzi w trakcie największego zagrożenia dla Polski od dziesiątków lat, to dzieje się to w typowym dla tej władzy stylu. Niepoważnie i chaotycznie. Jak ucieczka" - komentował były minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

 

Opozycja nie szczędzi krytyki

W gorzkich słowach do pracy i odejściu z rządu Jarosława Kaczyńskiego odniósł się także poseł Lewicy Tomasz Trela.

 

"Jak pracował, tak odszedł (z rządu) - marnie i cichutko" - napisał.

 

 

ZOBACZ: Krajowa Rada Sądownictwa odpowiada Mateuszowi Morawickiemu. "Bez sądów nie ma suwerennej RP"

 

Z kolei posłanka Katarzyna Lubnauer pisała o "brazylijskiej telenoweli".

 

"Jarosław Kaczyński odszedł z rządu, by móc w pełni poświecić się kierowaniu rządem" - napisał były prezes NBP Marek Belka.

 

Kosiniak Kamysz: Odejście Kaczyńskiego nic nie zmienia

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany o odejście Jarosława Kaczyńskiego z rządu  ocenił, że "to nic nie zmienia".

 

- Tak naprawdę Jarosław Kaczyński jest przywódcą obozu rządzącego i czy jest wicepremierem czy prezesem PiS, ważne, że to on podejmuje decyzje. Jest postacią kluczową - zastrzegł. To tylko adresy się zmieniają - dodał. - I tak Nowogrodzka jest najważniejszą ulicą i zawsze gabinet tam był ważniejszy niż ten w kancelarii premiera - mówił szef ludowców.

 

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza wskazuje na to również fakt, że o tym, iż Jarosława Kaczyńskiego zastąpi na stanowisku wicepremiera szef MON Mariusz Błaszczak nie poinformował premier ani prezydent. - Kto wskazał nowego wicepremiera? Szef partii, który odszedł ze stanowiska wicepremiera, a nie szef rządu. To pokazuje, kto rządzi w Polsce - podkreślił.

Paweł Kukiz: Dla mojej współpracy z PiS, to nie ma znaczenia

Dla mojej współpracy z PiS nie ma to żadnego znaczenia - tak lider Kukiz'15 Paweł Kukiz mówił o odejściu z rządu wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak wskazał Kukiz, Kaczyński zajmie się teraz wyborami i swoją partią. Polityk przypomniał, że prezes Kaczyński już to zapowiadał, a teraz to potwierdził. 

 

Na pytanie, co decyzja prezesa PiS oznacza dla polskiej polityki, Kukiz odparł: Oznacza, że zajmie się przede wszystkim wyborami i swoją partią. Na to będzie miał w tej chwili znacznie więcej czasu.

Michał Dworczyk: Kaczyński skupi się na sprawach partii

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk we wtorek w zaznaczył, że Kaczyński zamierza "skupić się na sprawach formacji politycznej". "Prezes Jarosław Kaczyński jako lider obozu politycznego postanowił skupić się na wzmocnieniu partii" - dodał.

 

Jak zaznaczył, decyzja ta nie jest zaskoczeniem, gdyż prezes PiS "zapowiadał od wielu miesięcy, że planuje zakończyć swoją misję". Dworczyk powiedział, że ma to związek ze zbliżającym się "cyklem wyborów".

 

ZOBACZ: Daniel Obajtek: Będzie niewielka promocja na paliwo w wakacje

 

Dworczyk powiedział, że fakt zastąpienia Kaczyńskiego przez szefa MON Mariusza Błaszczaka na stanowisku wicepremiera ds. bezpieczeństwa to "dość naturalna zmiana". - Minister Błaszczak jest szefem resortu obrony, trudno sobie wyobrazić, że w czasie, kiedy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą, żeby inna osoba zajmowała się sprawami bezpieczeństwa - zaznaczył.

Zbigniew Ziobro o decyzji Kaczyńskiego: Jego brak będzie zauważalny

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro pytany na antenie Polsat News o odejście szefa PiS z rządu ocenił, że "brak Jarosława Kaczyńskiego w rządzie będzie optycznie zauważalny, natomiast myślę, że wszyscy spodziewaliśmy się takiej decyzji, zapowiadał iż nosi się z takim zamiarem". Dodał też, że o dymisji wicepremiera wiedział trochę wcześniej.

 

Ziobro wyraził słowa uznania dla pracy Jarosława Kaczyńskiego w obszarze wojskowości. - On był głównym sprawcą politycznym potężnego programu, niespotykanego w historii naszego kraju, przeznaczenia ogromnych środków na rozbudowę polskiej armii - wyjaśnił. Dodał, że dużą rolę odegrał tu także szef MON Mariusz Błaszczak.

 

Rozmowa Zbigniewa Ziobry z Marcinem Fijołkiem jest dostępna tutaj.

 

mst/ sgo/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie