Krajowa Rada Sądownictwa odpowiada Mateuszowi Morawickiemu. "Bez sądów nie ma suwerennej RP"

Polska
Krajowa Rada Sądownictwa odpowiada Mateuszowi Morawickiemu. "Bez sądów nie ma suwerennej RP"
PAP/Grzegorz Michałowski
Premier Mateusz Morawiecki

Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Nie opłaca się - mówił podczas piątkowego spotkania z klubami "Gazety Polskiej" premier Mateusz Morawiecki. Do jego słów w specjalnym oświadczeniu odniosła się w poniedziałek Krajowa Rada Sądownictwa.

Premier był pytany przez jednego z uczestników zjazdu klubów "Gazety Polskiej" w Spale o KPO i czy - związane z nim kamienie milowe - nie zagrażają polskiej suwerenności.

 

Morawiecki zaprzeczył i zaznaczył, że pieniądze z KPO są dziś Polsce bardzo potrzebne, ponieważ przydadzą się, żeby zabezpieczyć suwerenność Polski.

 

- 99 procent tych kamieni milowych jest absolutnie w interesie Polski – przekonywał członków klubu "GP".

Morawiecki: Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości

- Ten jeden procent, czyli tzw. kamienie dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Wiecie co? Reformujemy już ten wymiar sprawiedliwości siódmy rok. Ja bym nie chciał umierać za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę. Nie opłaca się. Opłaca się utrzymać przede wszystkim suwerenność Polski, to jest dziś najważniejsze. KPO i całe środki unijne, które są zależne także od tego programu, służą wzmocnieniu naszej suwerenności – podkreślił Morawiecki. 

 

ZOBACZ: Morawiecki krytycznie o Polskim Ładzie: Mitręga dla księgowych

 

- Wszyscy, którzy próbują rozpętać histerię wokół tzw. kamieni milowych mylą się i nie tylko są w błędzie, ale właśnie leją wodę na młyn ruskiej propagandzie. Wiecie dlaczego? Dlatego, że tak, jak powiedziałem wcześniej, suwerenność możemy utracić także poprzez gigantyczny kryzys gospodarczy, który doprowadzi po prostu do gospodarczego załamania – tłumaczył.

 

Wskazał, że za pieniądze z unijnych grantów powstaną nowe drogi, obwodnice, sieci światłowodowe, zostanie zakupiony sprzęt szpitalny.

- Nie tylko odsetek nie płacimy, ale ich nie musimy zwracać. To zwiększenie oszczędności, zwiększenie pieniędzy na inwestycje. To jest właśnie mechanizm gospodarczo-finansowy poprzez który łatwiej będzie nam wyjść obronną ręką z tych tarapatów – zaznaczył Morawiecki

KRS odpowiada Morawieckiemu 

Krajowa Rada Sądownictwa zajęła w poniedziałek stanowisko ws. słów premiera. 

 

"Krajowa Rada Sądownictwa przypomina, że wymiar sprawiedliwości stanowi jeden z filarów niepodległego, demokratycznego i praworządnego państwa. Bez sądów respektujących ład konstytucyjny nie ma suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej" - brzmi początek oświadczenia KRS-u. 

 

"Sądy wydają wyroki w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, a orzekający w nich sędziowie czerpią swą władzę z mocy nadanej im bezpośrednio przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a pośrednio przez Naród jako suwerena. Nie istnieje zatem wybór między suwerennością a wymiarem sprawiedliwości i niepodobna kłaść ich na przeciwnych szalach wagi" - napisano w oświadczeniu. 

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Zrównoważony rozwój to naczelna zasada naszego rządu

 

"W kontekście kolejnych postępowań przed zagranicznymi trybunałami, których przedmiotem jest nie tylko organizacja wymiaru sprawiedliwości, ale i ocena procedury nominacyjnej na stanowiska sędziowskie, a w tym pośrednio personalna ocena predyspozycji sędziów polskich do sprawowania wymiaru sprawiedliwości w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, każda wypowiedź premiera rządu winna być formułowana z dostateczną precyzją, aby nie podlegała mylnym interpretacjom" - czytamy.

ap/zdr / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie