Interwencja. Slumsy w centrum Płocka. Miały być wyburzone, służą za mieszkania

Polska
Interwencja. Slumsy w centrum Płocka. Miały być wyburzone, służą za mieszkania
Interwencja
Slumsy w centrum Płocka. Miały być wyburzone, służą za mieszkania

Osiedle przy ul. Bukowej w Płocku to dawne magazyny, które 60 lat temu zaadaptowano na prowizoryczne mieszkania.To baraki bez fundamentów, solidnych dachów, ciepłej wody, są ogrzewane piecami. W każdym jest wilgoć i grzyb. Mieszkańcy proszą o wyprowadzkę. Mieszka tam m.in. pani Żanetta z trojgiem nieletnich dzieci. Kobieta od lat starała się o zamianę mieszkania. Reportaż "Interwencji".

68-letnia Daniela Dymek z Płocka od ponad roku mieszka z chorą, 43-letnią córką, która miewa napady agresji. Kobiety mieszkają w baraku, mają jeden pokój i pomieszczenie zaadaptowane na kuchnię. Nie mają ciepłej wody. Do ogrzewania jest tylko jeden piec kaflowy. Rodzinę od lat wspomaga pomoc społeczna.

 

- Czasami są takie momenty, że się boję, bo wpadnie w taki szał chwilowy. Zaraz to minie i będzie już dobrze, odzywa się do mnie. Za jakieś parę dni znów to samo - opowiada 68-latka.

 

- Nie ma warunków mieszkaniowych, wody, żeby się umyć normalnie, tylko w misce cały czas. Śpię na materacu. Sufit się rozwala, w łazience też wilgoć - dodaje.

Mieszkanie od miasta jedynym ratunkiem 

Kobiety nie mają dokąd się wyprowadzić, jedyny ratunek w tej sytuacji to mieszkanie z zasobów miasta.

 

- Oczywiście sprawa pani Danieli jest znana w urzędzie, tak jak całego osiedla na Bukowej. W międzyczasie pani Daniela dopisała do wniosku córkę i teraz będziemy po prostu próbować rozwiązać tę sprawę. Rozumiemy, że dwie osoby dorosłe, matka z dorosłą córką, chciałyby mieszkać w dwóch oddzielnych pokojach i takiego lokalu będziemy szukać - mówi Joanna Lewandowska z wydziału zarządzania nieruchomościami Urzędu Miasta w Płocku.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Rolnik wypowiedział wojnę motocrossowcom. Rozjeżdżają mu pola

 

Osiedle przy ulicy Bukowej w Płocku mieści się blisko centrum miasta. Dawne magazyny przerobiono na mieszkania 60 lat temu - prawie w każdym lokalu jest grzyb. Sypią się sufity, osiadają ściany. Od lat mówi się, że baraki będą wyburzone, ale jak na razie cały czas służą za mieszkania.

 

- Traktują większość nas jak śmieci, dosłownie. Są ci, którzy nie ulegają presji i płacą za to dziadostwo. Natomiast jest duża część, już wiem, że mniej więcej wychodzi 50-60 procent osób, którzy nie płacą ze względu na to, że tu nie jest dawany absolutnie żaden grosz na utrzymanie tych budynków - mówi pan Andrzej, mieszkaniec.

Urząd miasta zapowiada przekwaterowywanie

- Dla urzędu sprawy wszystkich lokatorów, którzy mieszkają na ulicy Bukowej - jest to około 30 rodzin - są ważne. Budynki zostały przeznaczone do rozbiórki z uwagi na stan techniczny i będziemy po prostu ich przekwaterowywać - przekonuje z kolei Joanna Lewandowska.

 

Sytuacja mieszkańców osiedla jest ciężka, wielu z nich korzysta z pomocy społecznej. Miasto ma w planach wysiedlenia. W trakcie realizacji reportażu okazało się, że niektóre rodziny powinny być stąd zabrane jak najszybciej.

ap / "Interwencja"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie