Wojna w Ukrainie. Rosyjski okręt podwodny atakuje pozycje Ukraińców

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosyjski okręt podwodny atakuje pozycje Ukraińców
Telegram/Rosyjskie ministerstwo obrony
Rosjanie wystrzelili cztery pociski Kalibr

Rosjanie wystrzelili pociski w rejonie Morza Czarnego. Według rosyjskiego resortu obrony mają zniszczyć ukraińskie cele infrastruktury wojskowej. Ministerstwo opublikowało nagranie przedstawiające moment odpalenia salwy pocisków z pokładu okrętu podwodnego, który znajdował się w zanurzeniu.

Rosjanie wystrzelili precyzyjne pociski Kalibr na Morzu Czarnym – informuje Reuters, powołując się na rosyjską agencję TASS.

 

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o wystrzeleniu czterech rakiet. Pociski zostały odpalone z pokładu okrętu podwodnego znajdującego się w zanurzeniu.

 

Jak przekazano, okręt należy do Floty Czarnomorskiej. Według rosyjskiego MON celem są obiekty ukraińskiej infrastruktury wojskowej. W swoim Telegramie Rosjanie opublikowali film rzekomo z momentu wystrzelenia salwy.

 

Flota w rejonie Morza Czarnego

Pod koniec kwietnia Rosjanie mieli wyprowadzić w morze okręty podwodne w czarnomorskich portach, by Ukraińcy nie byli w stanie ich zniszczyć. Informował o tym rzecznik władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

 

Z kolei w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia o zwiększonej aktywności Floty Czarnomorskiej w pobliżu wybrzeża Ukrainy. - W akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr - przekazał w ubiegłą środę rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

 

ZOBACZ: Kijów. USA rozważają wysłanie sił specjalnych do ochrony ambasady. Obawy o reakcję Putina

 

- Okręty rosyjskiej Floty Czarnomorskiej na wodach Morza Czarnego i Azowskiego nadal prowadzą działania zwiadowcze i tworzą wsparcie ogniowe dla oddziałów na kierunku nadmorskim - oświadczył Motuzjanyk.

 

Mówiąc o 24 "kalibrach" na jednostkach rosyjskich rzecznik ocenił, że okręty te są w stanie gotowości do użycia tych pocisków.

Czym jest Kalibr?

Rakiety Kalibr to rosyjski system uzbrojenia, w skład którego wchodzą pociski manewrujące, mogące zwalczać - w zależności od wersji, różne cele. Mogą służyć jako pociski przeciwokrętowe, pociski do zwalczania celów lądowych oraz jako rakietotorpedy, zdolne atakować wrogie okręty podwodne.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Duże straty rosyjskiej armii. "Musieli wyciągnąć z magazynów czołgi T-62"

 

Kalibry mogą być uzbrojone także w głowice jądrowe, a zasięg pocisków waha się od 50 do nawet ponad 2000 km.

jk/msl/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie