Łotwa. Wołodymyr Zełenski: powinniśmy być członkiem Inicjatywy Trójmorza

Świat
Łotwa. Wołodymyr Zełenski: powinniśmy być członkiem Inicjatywy Trójmorza
Polsat News
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Ukraina powinna być członkiem Inicjatywy Trójmorza - powiedział prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski podczas poniedziałkowego szczytu tego formatu w Rydze. Szef ukraińskiego państwa połączył się online z uczestnikami spotkania.

- Powinniśmy być uczestnikiem Inicjatywy Trójmorza. Nie powinno być tak, że nasze państwo pozostało poza granicami tej inicjatywy. Znajdźmy format, w którym moglibyśmy do niej dołączyć - apelował Zełenski.

 

- Tylko z Ukrainą wszystkie nasze kraje mogą realizować cały swój potencjał - przekonywał.

 

Zachęcił uczestników spotkania do włączenia Ukrainy w projekty infrastrukturalne prowadzone przez ten format. Mówił o potencjale współpracy, m.in. w dziedzinie transportu, cyberbezpieczeństwa i w ramach odbudowy Ukrainy po wojnie.

 

ZOBACZ: Kijów. Draghi, Macron i Scholz jechali pociągiem z Polski. Spotkają się z Zełenskim

 

Zełenski rozmawiał z Dudą

Prezydent Zełenski poinformował na Twitterze, ze przed szczytem rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

 

"Podziękowałem (prezydentowi Dudzie) za niezachwianą, ważną pomoc wojskową, jak również za wspieranie przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej. Skoordynowaliśmy stanowiska przed szczytem Inicjatywy Trójmorza" - napisał.

 

Ryga. Szczyt Inicjatywy Trójmorza

W poniedziałek w Rydze odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza - forum zrzeszającego 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą Inicjatywy jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki: Zrównoważony rozwój to naczelna zasada naszego rządu

 

Polskę reprezentuje prezydent Duda. Według jego zapowiedzi głównym tematem spotkania będą perspektywa zatrzymania rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wkład państw Trójmorza w zapobieżenie kryzysowi żywnościowemu. 

 

pgo / polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie