Izrael będzie mieć nowego premiera? Jair Lapid kandydatem

Świat
Izrael będzie mieć nowego premiera? Jair Lapid kandydatem
Twitter/@yairlapid
Jair Lapid

Możliwe, że niebawem Izrael będzie mieć nowego premiera. Naftali Bennett straci stanowisko, a jego następcą ma zostać dotychczasowych szef dyplomacji Jair Lapid. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Premier Izraela Naftali Bennett i szef dyplomacji Jair Lapid uzgodnili w poniedziałek, że parlament zostanie rozwiązany, a nowym szefem rządu będzie minister Lapid. O woli rozwiązania parlamentu poinformowała też w komunikacie rządząca koalicja.

 

Głosowanie w parlamencie odbędzie się w przyszłym tygodniu, po czym Lapid obejmie urząd premiera. Na razie nie podano dodatkowych szczegółów dotyczących tych zmian politycznych; oczekuje się, że Bennett i Lapid wydadzą wkrótce swoje oświadczenia.

Gabinet mniejszościowy Bennetta

W połowie maja rząd premiera Bennetta stał się gabinetem mniejszościowym. Arabska posłanka lewicowej partii Merec, Ghaida Rinawie Zoabi, która wycofała swoje poparcie dla rządu, w liście do premiera napisała, że nie może wspierać koalicji, która nęka jej społeczność.

 

Odejście Zoabi pozostawia Benetowi kontrolę nad 59 ze 120 mandatów w Knesecie.

 

ZOBACZ: Izrael. Naftali Bennett: nasza nowa laserowa obrona powietrzna doprowadzi wrogów do bankructwa

 

W marcu rząd Bennetta stracił jednomandatową większość, kiedy z koalicji wystąpił poseł prawicowej partii premiera. W czerwcu 2021 roku 36. gabinet w historii Izraela został zatwierdzony w Knesecie większością zaledwie jednego głosu.

 

Do koalicji weszło osiem partii prawicowych, centrowych i lewicowych, w tym po raz pierwszy w historii Izraela ugrupowanie reprezentujące mniejszość arabską. Większość z nich nie jest ze sobą związana ideologicznie.

jk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie