Belgia. Rodzina zamordowanego premiera Konga otrzymała jego ząb

Świat
Belgia. Rodzina zamordowanego premiera Konga otrzymała jego ząb
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Król Belgii z dziećmi zamordowanego premiera

Belgijski rząd przekazał rodzinie ząb Patrice'a Lumumby, zamordowanego premiera Kongo. To jedyne co pozostało z ciała polityka, które zabójcy mieli rozpuścić w kwasie. - Nie mogę powiedzieć, że to uczucie radości, ale to pozytywne dla nas, że możemy pochować ukochaną osobę – powiedział syn zamordowanego premiera, Roland Lumumba. - Jego dusza będzie mogła spocząć w pokoju. To dla nas ważne - dodał.

Belgijski urzędnik wręczył w poniedziałek niebieskie pudełko zawierające ząb zamordowanego premiera członkom jego rodziny w Pałacu Egmont w centrum Brukseli.

 

- Po kilku latach odczuwamy satysfakcję – powiedział przed ceremonią jeden z jego synów zamordowanego premiera, Roland Lumumba.

 

Kim był Patrice Lumumba?

Lumumba został pierwszym demokratycznie wybranym premierem Demokratycznej Republiki Konga (DRK) po uzyskaniu niepodległości kraju w 1960 roku.

 

ZOBACZ: Ceny paliw w Polsce. Dr Jakub Bogucki: Wakacje będą upływać pod znakiem 8 zł na pylonach

 

Zachodni urzędnicy obawiali się, że Lumumba umożliwi Moskwie dostęp do strategicznie krytycznych zasobów, takich jak uran. Po wojskowym zamachu stanu Lumumba został obalony, uwięziony, torturowany i zastrzelony w 1961 roku przez pospiesznie zmontowany pluton egzekucyjny. Czterdzieści lat później Belgia przyznała, że ​​ponosi "odpowiedzialność moralną" za jego śmierć.

 

Ciała polityka nigdy nie znaleziono. Jego szczątki miały zostać rozpuszczone w kwasie.

 

 

pgo/ sgo/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie