Premier w Ostrowie. "Polska musi być Polską równych szans"

Polska
Premier w Ostrowie. "Polska musi być Polską równych szans"
Twitter/Kancelaria Premiera

Drogi i mosty powiatowe oraz gminne były skrajnie niedoinwestowane. Polska musi być Polską równych szans - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że rząd dba o infrastrukturę drogową w najmniejszych miejscowościach.

Premier wraz z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem odwiedzili w sobotę Ostrów (Małopolskie), gdzie w ostatnim czasie dodano do użytku wyremontowany most na rzece Dunajec. Dzięki zakończeniu inwestycji przywrócono najkrótsze połączenie drogowe między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce.

 

Szef rządu podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że drogi i mosty powiatowe oraz gminne były skrajnie niedoinwestowane. - Czy mosty, czy drogi powinny być tylko te, które łącza wielkie miasta? Czy Polska pomiędzy wielkimi miastami, autostradami, drogami ekspresowymi to jest ta Polska, o którą szczególnie powinniśmy dbać? - pytał premier.

 

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki: PO jak Goebbels, chce powtarzać, że inflacja w Niemczech to też wina PiS

 

Wyraził przekonanie, że Polacy dostrzegają wysiłki rządu w modernizacji dróg i mostów gminnych. - Jestem przekonany, że ogromna większość Polaków dostrzega nasze starania w remontach modernizacji i budowie dróg, remontach budowie mostów, takich jak ten w Ostrowie w gminie Wierzchosławice. Polska musi być Polską równych szans - mówił Morawiecki.

 

Według niego, aby wyrównać szansę państwo musi się w to zaangażować. - Państwo polskie sfinansowało około 2/3 kosztów remontu tego mostu i ponownego włączenia tego do ruchu i komunikacji dla mieszkańców powiatu tarnowskiego - dodał premier.

"Tworzenie Polski równych szans"

Szef rządu zaznaczył, że "bez udziału budżetu państwa niewiele da się zrobić, zwłaszcza kiedy często brakowało nawet na wkład własny". - Myślę, że po inwestycji, takiej jak ta, dostrzegamy, że za naszymi słowami idą nasze czyny - powiedział premier.

 

 

Szef rządu podkreślił, że podstawowy postulat, który przyświeca jego gabinetowi to "tworzenie Polski równych szans". Podziękował przy okazji obecnym na uroczystości posłom Prawa i Sprawiedliwości, z którymi - jak zaznaczył - bardzo często rozmawia, "o tych kawałkach infrastruktury, które są potrzebne do tworzenia warunków do inwestowania dla przedsiębiorców, do tworzenia nowych miejsc pracy".

 

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że w Polsce jest obecnie "najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej". - Robimy wszystko, aby kryzys, który Putin i Rosja nam zgotowały, nie doprowadził do wzrostu bezrobocia, nie doprowadził do poważnych perturbacji gospodarczych" - powiedział szef rządu.

"W trakcie realizacji jest wiele inwestycji"

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazywał, że w miejscach takich jak Ostrów widać dokładnie, jak funkcjonują rządowe programy wsparcia samorządów.

 

- Rządowe programy, które zostały przygotowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, przyjęte przez parlament, już działają, a dzięki tym programom w trakcie realizacji jest wiele inwestycji - powiedział.

 

 

Przypomniał, że tylko w Małopolsce w tym roku zaplanowano 180 inwestycji na drogach gminnych, powiatowych i także obwodnice w ciągu dróg wojewódzkich.

 

- Dzisiaj jesteśmy na granicy Tarnowa w powiecie tarnowskim, ale parę tygodni temu w powiecie jasielskim został oddany do użytku most, na który czekały pokolenia mieszkańców miejscowości, w której, by się ze sobą skomunikować, samochodem trzeba było nadrobić wiele kilometrów. Teraz dzięki inwestycjom w powiecie jasielskim, tarnowskim oraz całej Polsce, można komunikować się łatwo, bezpiecznie, dojeżdżać do miejsc wyznaczonych w przewidywanym czasie, przewidywanym terminie - dodał.

Ponad 14 tys. km dróg gminnych i powiatowych

Minister wskazał, że "ponad 14 tysięcy kilometrów dróg gminnych, powiatowych to efekt rządowego programu, który wspiera inwestycje na drogach gminnych i powiatowych".

 

- Każdy region i każda gmina w Polsce ma prawo do rozwoju. W każdej gminie powinny zostać i są przebudowywane drogi gminne i przebiegające przez nie drogi powiatowe. Do niedawna nie było to możliwe, bo w kasach gmin często brakowało pieniędzy - zaznaczył.

 

ZOBACZ: Premier Morawiecki o sytuacji w DPS w Jordanowie: Wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje

 

Zdaniem ministra infrastruktury, "na odwagę samorządowców, wójtów, burmistrzów, starostów, nakłada się wsparcie rządowe". - Można powiedzieć, że dzięki wsparciu rządu PiS, wszędzie tam, gdzie samorządowcy wierzą w rząd PiS, realizowane są inwestycje drogowe - dodał.

Mieszkańcy zadowoleni z inwestycji

Sobotniej konferencji w Ostrowie przysłuchiwało się kilkuset mieszkańców powiatu tarnowskiego.

 

- Bez mostu dojazd do Tarnowa z naszej miejscowości wydłużał się o ponad 10 kilometrów. Osoby dojeżdżające do pracy nadkładały dziennie ponad 20 km. Bardzo się cieszymy, że w końcu powstał nowy most - powiedział pan Tadeusz z sąsiednich Bogumiłowic.

 

 

- Rodzice z Ostrowa też musieli nadkładać drogi, żeby odwozić swoje dzieci do szkoły, która była po drugiej stronie rzeki, to było bardzo uciążliwe. Teraz mamy most, ścieżki rowerowe jest bezpiecznie i szybciej - dodała pani Krystyna.

Zły stan techniczny starego mostu

Most w Ostrowie k. Tarnowa, znajdujący się na trasie najkrótszego połączenia między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, zamknięto z dnia na dzień pod koniec listopada 2019 r. z powodu fatalnego stanu technicznego zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jego generalny remont był prowadzony od września 2020 r.

 

ZOBACZ: Konwencja Partii Razem. Propozycje m.in. transformacji energetycznej, kolejnych podatków i aborcji

 

Decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu podjęli pod koniec listopada 2019 r. zarząd powiatu tarnowskiego i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie.

 

Budowa nowego mostu była możliwa dzięki wsparciu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 23 mln zł. Powiat tarnowski przeznaczył na inwestycję prawie 10 mln zł, a województwo małopolskie 3 mln zł.

prz/jsd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie