Olaf Scholz: Z Putinem trzeba rozmawiać

Świat
Olaf Scholz: Z Putinem trzeba rozmawiać
PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz broni bezpośrednich rozmów z Władimirem Putinem i zapowiada kolejne. - Z Putinem koniecznie trzeba rozmawiać - mówi polityk w wywiadze telewizyjnym dla agencji dpa. - Będę to nadal robić, podobnie jak prezydent Francji - dodaje.

Stwierdził, że niektóre kraje i niektórzy przywódcy muszą rozmawiać z Putinem.

 

- Rozmowy z prezydentem Rosji muszą być jasne. Mówię na przykład to samo, co mówię pani - powiedział Scholz do reporterki. - Proszę zrozumieć, że nie będzie podyktowanego pokoju. A myślenie, że można rabować ziemię i mieć nadzieję, że czasy się zmienią i wszystko wróci do normy, to jest błąd - dodał.

 

Jak zapewnił, wzywa również Putina do wycofania swoich wojsk z Ukrainy i osiągnięcia porozumienia z Ukrainą, które byłoby akceptowalne i właściwe dla Ukrainy.

 

ZOBACZ: Niemcy. Prezydent: Wprowadźmy obowiązkową służbę społeczną. Można ją będzie odbyć w armii

 

Według kanclerza obiecane przez Niemcy dostawy ciężkiej broni na Ukrainę dotrą na czas, aby wesprzeć kraj w walce o Donbas. Przemysł pracuje nad zapewnieniem możliwości dostarczenia broni. Jednak konieczne jest, aby ukraińscy żołnierze byli szkoleni w zakresie nowoczesnych systemów - powiedział Scholz. - Bez szkolenia nie można używać broni - podkreślił.

prz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie