UNICEF: 36,5 miliona dzieci poza swoimi domami. Kryzys uchodźczy

Świat
UNICEF: 36,5 miliona dzieci poza swoimi domami. Kryzys uchodźczy
PAP/EPA/YAHYA ARHAB
Według UNICEF na świecie jest 36,5 mln wysiedlonych dzieci

Według najnowszego raportu opublikowanego przez UNICEF na świecie jest 36,5 milionów przesiedlonych dzieci. Za te liczby należy winić wojny, ale powodem są także niestabilne rządy i ekonomiczne kryzysy. Organizacja wezwała do skuteczniejszego przestrzegania zobowiązań przez państwa - przekazuje Deutsche Welle.

UNICEF podał w raporcie, że 36,5 miliona dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Agencja ONZ ds. Dzieci twierdzi, że ich liczba uciekających przed konfliktami i innymi kryzysami jest najwyższą odnotowaną liczbą w historii. Organizacja przekazała, że za rekordowe liczby należy winić "kaskadowe kryzysy", czyli wydarzenia, które powodują szereg negatywnych konsekwencji - podaje Deutsche Welle.

 

Liczba ta obejmuje 13,7 mln dzieci będących uchodźcami i ubiegającymi się o azyl oraz prawie 22,8 mln dzieci wewnętrznie przesiedlonych w wyniku konfliktów i przemocy. Liczby nie uwzględniają dzieci wysiedlonych w wyniku katastrof klimatycznych i ekologicznych, nie uwzględniają także wysiedlonych w 2022 r. czy wojny w Ukrainie. Organizacja dziecięca powiedziała, że ​​rekordowe liczby są wynikiem ostrych i przedłużających się konfliktów, takich jak w Afganistanie oraz niestabilności w krajach takich, jak Demokratyczna Republika Konga czy Jemen.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie tworzą obozy i więzienia na terenach okupowanych

 

- Mam nadzieję, że ta niepokojąca liczba skłoni rządy do zapobiegania wysiedlaniu dzieci - a kiedy zostaną przesiedlone, do zapewnienia im dostępu do edukacji, ochrony i innych krytycznych usług, które wspierają ich dobre samopoczucie i rozwój teraz i w przyszłości - powiedziała Catherine Russell dyrektor wykonawcza agencji.

UNICEF: Dzieci to 34 proc. ofiar handlu ludźmi

UNICEF twierdzi, że światowa populacja uchodźców wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady, a dzieci stanowią prawie połowę tej liczby. Ponad jedna trzecia przesiedlonych małoletnich mieszka w Afryce Subsaharyjskiej (3,9 miliona lub 36 proc.), jedna czwarta w Europie i Azji Środkowej (2,6 miliona z 25 proc.) i 13 procent (1,4 miliona) na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

 

W raporcie stwierdzono, że dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów, stoją w obliczu poważnych zagrożeń. Setki tysięcy z nich padło ofiarą handlu ludźmi, wyzysku, przemocy i nadużyć. Spośród wykrytych ofiar handlu ludźmi na całym świecie dzieci stanowią 34 proc.

 

ZOBACZ: "Dzieci z DPS nie wykazywały lęku". Kurator Nowak o sytuacji w Jordanowie

 

UNICEF wezwał państwa członkowskie ONZ do dotrzymania zobowiązań, jeśli chodzi o przestrzeganie praw dzieci. Wśród nich jest zapewnienie równego wsparcia dla wszystkich dzieci, niezależnie od tego, skąd pochodzą. A także uznawanie dzieci uchodźców, migrantów i przesiedleńców przede wszystkim za dzieci. Zobowiązania zawierają zapewnienie dostępu do podstawowych usług, w tym opieki zdrowotnej i edukacji.

mbl/ac/Deutsche Welle
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie