Wojna w Ukrainie. Rosjanie tworzą obozy i więzienia na terenach okupowanych

Świat
Wojna w Ukrainie. Rosjanie tworzą obozy i więzienia na terenach okupowanych
PAP/Mykola Kalyeniak
Żołnierz ukraiński przy zniszczonym moście w opuszczonej przez rosyjskie wojska miejscowości Ruska Łozowa w obwodzie charkowskim

Stały przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych Jewhen Cymbaliuk powiedział, że na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie utworzyli co najmniej 20 obozów filtracyjnych i więzień. Najwięcej osób porywanych jest w obwodach chersońskim i zaporoskim. - Wciąż jest wiele miejsc, w których popełniane są zbrodnie - dodał dyplomata.

- Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie utworzyli co najmniej 20 obozów filtracyjnych i więzień - powiedział stały przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu na posiedzeniu Rady Stałej OBWE Jewhen Cymbaliuk, cytowany przez agencję Ukrinform.

 

- Wciąż jest wiele miejsc, w których popełniane są zbrodnie - dodał dyplomata.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Litwini kupili kolejne cztery drony dla Ukrainy

 

Przypomniał o tajnym więzieniu "Izolacja" w okupowanym Doniecku, które zostało utworzone w 2014 roku po zajęciu miasta przez separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Według doniesień przetrzymywani są tam ludzie sprzeciwiający się separatystom i Rosji, zapadają tam wobec nich "wyroki" i są poddawani torturom.

Ukraiński dyplomata: Więzienia to rosyjska metoda zastraszania

- Bardzo dobrze wiemy, jak straszne rzeczy się tam dzieją. Dlatego powinniśmy powstrzymać Rosję przed tworzeniem kolejnych takich więzień - podkreślił ambasador.

 

Cymbaliuk opowiadał także o przypadkach tortur, gwałtów, porwań, które nazwał "elementami polityki rosyjskiej mającej na celu złamanie woli mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy".

 

- Obecnie, według doniesień obrońców praw człowieka, najwięcej osób rosyjscy żołnierze porywają w obwodach chersońskim i zaporoskim - powiedział Cymbaliuk.

mbl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie