Boris Johnson złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie

Świat
Boris Johnson złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie
Zełenski/Facebook

- Panie Prezydencie, dobrze jest być znowu w Kijowie - zwrócił się do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, który złożył w piątek niezapowiedzianą wizytę w stolicy Ukrainy. Ukraiński prezydent oświadczył z kolei, że wojna udowodniła jak stanowcze jest wsparcie Wielkiej Brytanii dla Ukrainy.

Johnson zaoferował Ukrainie szeroko zakrojony program szkoleniowy, dzięki któremu w ciągu 120 dni mogłoby zostać przeszkolonych 10 tys. żołnierzy.

 

Miałby on być swego rodzaju kontynuacją Operacji Orbital, czyli prowadzonego od 2015 r. przez Wielką Brytanię programu szkolenia ukraińskich sił zbrojnych, który do czasu rosyjskiej napaści przeszło 22 tys. żołnierzy.

 

Teraz jednak szkolenia odbywałyby się poza granicami Ukrainy.

Zełenski: mamy z premierem Johnsonem wspólną wizję

Zełenski poinformował podczas wystąpienia dla mediów, że podczas spotkania z Johnsonem szczegółowo omówiono sytuację na froncie, a także możliwości obrony Ukrainy przed rosyjskimi siłami.

 

- Mamy wspólną wizję tego, jak kroczyć ku zwycięstwu. Bo właśnie taki wynik potrzebny jest Ukrainie - zwycięstwo naszego państwa - dodał.

 

Przekazał, że rozmawiał też z Johnsonem o konieczności zwiększenia dostaw ciężkiego uzbrojenia. Jak podkreślił, najważniejszym obecnie jest zagwarantowanie Ukrainie obrony przeciwlotniczej. - Zaczęliśmy kroczyć w tym kierunku - zapewnił.

 

Prezydent ocenił, że pomoc w obronie przed rosyjskimi rakietami powinna być priorytetem dla ukraińskich partnerów.

 

Poruszono też temat ukraińskich potrzeb finansowych i gospodarczych. Zełenski podkreślił, że na Ukrainie w związku z bombardowaniami obiektów naftowych jest deficyt paliwa. Rozmawiano również o przygotowaniach do sezonu grzewczego. Zełenski podziękował Johnsonowi za gotowość pomocy.

 

Strony omówiły także m.in. kwestię wzmocnienia sankcji na Rosję i temat gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Boris Johnson w Kijowie. "Wspaniały przyjaciel"

"Wiele dni tej wojny udowodniło, że wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii jest stanowcze i decydujące. Cieszę się, że znów widzę Borisa Johnsona, wspaniałego przyjaciela naszego kraju w Kijowie" - napisał prezydent Zełenski na Facebooku.

 

 

Boris Johnson napisał z kolei na swoim Twitterze: "Panie Prezydencie, dobrze jest być znowu w Kijowie". Do wpisu dołączył wspólne zdjęcie z Wołodymyrem Zełenskim.

 

 

To już jego druga niezapowiedziana wizyta w Kijowie. Wcześniej pojawił się tam w kwietniu, jak pierwszy przywódca państw G7.

nb/Reuters/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie