Rosja grozi wstrzymaniem Nord Stream 1. Ekspert: Polska może pomóc Niemcom

Biznes
Rosja grozi wstrzymaniem Nord Stream 1. Ekspert: Polska może pomóc Niemcom
Polsat News
Dr Andrzej Anusz i Krzysztof Wojczar w programie "Punkt widzenia"

Rosja mogła popełnić błąd, grożąc wstrzymaniem przesyłu gazu przez Nord Stream 1 - ocenił dr Andrzej Anusz w "Punkcie widzenia". Jak dodał, kremlowskie komunikaty wysyłane w dniu, gdy Olaf Scholz jest w Kijowie, to "próba wywarcia dodatkowej presji na Berlin". Z kolei Krzysztof Wojczar, autor książki "Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat" stwierdził, że RFN "płaci cenę" za politykę energetyczną.

W czwartek ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow przestrzegł, że gazociąg Nord Stream 1 może zostać "tymczasowo wyłączony. Rura, którą gaz płynie ze wschodu do Europy, jest położony pod Morzem Bałtyckim.

 

Czyżow stwierdził, że przyczyną wstrzymania przesyłu przez NS1 jest "konieczność naprawy turbin" w Kanadzie. Jednocześnie dodał, że zaniechanie przepływów byłoby "katastrofą" dla Niemiec.

 

ZOBACZ: Kaczyński: Moskwa chce wprowadzić Europę w wielowymiarowy kryzys

 

- Uzasadnienie strony rosyjskiej jest po prostu pretekstem. Jest to oczywiście strategia mająca na celu tworzenie niepewności i podniesienie cen - ripostował szef resortu gospodarki RFN Robert Habeck.

"Niemcy były 'oszczędzane', a teraz Rosja poddała je szantażowi"

O działaniach Kremla prowadzący "Punkt widzenia" Grzegorz Jankowski rozmawiał z dr. Andrzejem Anuszem, politologiem z Instytutu Piłsudskiego oraz Krzysztofem Wojczarem, autorem książki "Trzecia dekada. Świat dziś i za 10 lat".

 

Dr. Anusz przypomniał, że rosyjskie groźby pojawiły się w dniu, gdy kanclerz Niemiec Olaf Scholz, razem z liderami Francji, Włoch i Rumunii, zjawił się w Kijowie i spotkał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 

- To próba wywarcia dodatkowej presji na Berlin, dla którego NS1 to główny kanał przesyłowy gazu. Do tej pory RFN była "oszczędzana", a teraz jest bezpośrednio poddana szantażowi. Pytanie, czy taki ruch Kremla nie wywoła odwrotnego skutku - mówił.

 

ZOBACZ: Rosja: Ogromny pożar na jednym z największych pól gazowych

 

Jego zdaniem Rosja "mogła popełnić błąd", bo - jak wyjaśnił - niemieckie społeczeństwo może wywrzeć dodatkową presję na swoje władze, by "bardziej stanowczo przeciwstawili się Putinowi".

 

WIDEO: "Polska może pomóc Niemcom". Jaka odpowiedź na gazowy szantaż Putina?

"Niemieccy politycy wyciągną wnioski po pogróżkach"

Jak zauważył dr. Anusz, "mamy do czynienia z wyścigiem z czasem". - Pytanie, na ile do jesieni i zimy uda się Niemcom oraz całej Europie znaleźć alternatywne źródła gazu. Nie jesteśmy bez szans, a Polska może służyć pomocą Berlinowi, gdyby jego zapasy nagle się wyczerpały. Na jesieni uruchomimy gazociąg Baltic Pipe (dostarczający surowiec z Norwegii - red.), a w Świnoujściu istnieje port odbierający skroplony gaz - wyliczał.

 

W jego ocenie niemieccy politycy "wyciągną wnioski" z czwartkowych pogróżek Rosji. Natomiast Krzysztof Bojczar dodał, że RFN "płaci cenę za niegdysiejszą politykę energetyczną".

 

ZOBACZ: Ukraina. Konferencja prasowa w Kijowie. Draghi, Macron i Scholz: popieramy kandydaturę Ukrainy do UE

 

- Nie rozpoczęli prac nad swoim terminalem LNG. Pamiętajmy, że przez decyzję kanclerz Angeli Merkel zarzucony został projekt gazociągu z Turkmenistanu - powiedział.

"Polska nie zapewni Niemcom całego zapotrzebowania na gaz"

Według Bojczara, nasz kraj będzie miał "ograniczone możliwości" pomocy Niemcom w kwestii gazu.

 

- Baltic Pipe ma przesył 10 mld m3 rocznie, a więc bardzo mały. Polska potrzebuje z tego 8,5 mld m3. Rozbudowany terminal w Świnoujściu to 6,5 mld m3 gazu. Niemiecki rynek jest na tyle chłonny, że nie zapewnimy im sporej części zapotrzebowania - wyjaśnił.

wka/ sgo / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie