USA: Największa jednorazowa podwyżka stóp procentowych od 28 lat

Świat
USA: Największa jednorazowa podwyżka stóp procentowych od 28 lat
AgnosticPreachersKid/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Siedziba Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC), czyli organ odpowiedzialny za kształtowanie polityki pieniężnej w USA, podniósł w środę stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Aktualnie znajdują się one w przedziale od 1,50 do 1,75 proc. Była to największa jednorazowa podwyżka od 1994 roku.

Stopy procentowe w USA wzrosły w tym roku po raz trzeci. To odpowiedź Rezerwy Federalnej (Fed) na rosnącą inflację konsumencką, która w maju wynosiła 8,6 proc. w skali roku. Prezydent Joe Biden, podobnie jak politycy polskiego obozu rządzącego, chętnie używa określenia "putinflacja", wskazując, że rosyjska inwazja na Ukrainę jest głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen. 

 

Wymiar podwyżki okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków i została podjęta stosunkiem głosów 9 do 1. FOMC prognozuje, że stopy procentowe wzrosną do końca tego roku do 3,4 proc.  i do 3,8 proc. w 2023 roku. 

Największa jednorazowa podwyżka od prawie trzech dekad

Fed podał, że Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu na poziomie 2 procent.

 

"FOMC postanowił podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych do 1,50-1,75 proc. i przewiduje, że dalsze podwyżki w docelowym zakresie będą właściwe. Ponadto Komitet będzie kontynuował proces zmniejszania swoich zasobów skarbowych papierów wartościowych, agencyjnych papierów dłużnych i agencyjnych papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką" - napisano w komunikacie po posiedzeniu.

 

ZOBACZ: Glapiński: RPP będzie podnosić stopy procentowe, aż osiągnie pewność, że inflacja trwale się obniży

 

"Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet jest przygotowany do odpowiedniego dostosowania nastawienia polityki pieniężnej w przypadku pojawienia się zagrożeń mogących utrudnić realizację celów Komitetu. Oceny Komitetu uwzględnią szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące zdrowia publicznego, warunków na rynku pracy, presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz wydarzeń finansowych i międzynarodowych. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu na poziomie 2 proc." - dodano.

FOMC: Wojna w Ukrainie wywiera dodatkową presję na amerykańską gospodarkę

Według FOMC inwazja Rosji na Ukrainę wywiera dodatkową presję na wzrost inflacji w USA. 

 

"Inwazja Rosji na Ukrainę powoduje ogromne cierpienie ludzkie i gospodarcze. Konsekwencje dla gospodarki USA są wysoce niepewne. Inwazja i związane z nią wydarzenia wywierają dodatkową presję na wzrost inflacji i obciążają globalną aktywność gospodarczą. Ponadto restrykcje związane z COVID-19 w Chinach prawdopodobnie zaostrzą zakłócenia w łańcuchu dostaw. Komitet zwraca szczególną uwagę na zagrożenia inflacyjne" – napisano w komunikacie.

Dobra sytuacja na rynku pracy

"Wydaje się, że ogólna aktywność gospodarcza w USA wzrosła po spadku w pierwszym kwartale. W ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia pozostaje niska. Inflacja pozostaje wysoka, odzwierciedlając nierównowagę podaży i popytu związaną z pandemią Covid-19, wyższymi cenami energii i szerszą presją cenową" - napisano w komunikacie.

 

Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych. 

Nowe prognozy gospodarcze

FOMC przewiduje, że stopy procentowe w USA wzrosną do 3,4 proc. na koniec 2022 roku i 3,8 proc. na koniec 2023 roku. W marcu prognozowano siedem podwyżek o 25 punktów bazowych w 2022 roku i kolejne trzy w 2023 roku. 

 

Kolejne dwudniowe posiedzenie FOMC zaplanowano na 26-27 lipca.

 

arż/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie