USA. Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Joe Biden: Miliard dolarów na artylerię i rakiety

Świat
USA. Kolejny pakiet pomocy dla Ukrainy. Joe Biden: Miliard dolarów na artylerię i rakiety
PAP/EPA/TASOS KATOPODIS / POOL
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapewnił, że "odwaga, niezłomność i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspiruje świat"

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biały Dom oszacował jego wartość na miliard dolarów i uściślił, że w jego skład wejdą m.in. dodatkowa artyleria i rakiety przeciwokrętowe. Amerykańskie władze zapowiedziały również kolejną transzę pomocy humanitarnej w wysokości 225 mln dolarów.

Jak ogłosił Biden, poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Stany Zjednoczone "dostarczą kolejny miliard dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy". 

 

Wyliczał, że w nowym pakiecie znajdą się dodatkowa artyleria, broń obrony wybrzeża, a także zaawansowane systemy rakietowe, których potrzebują Ukraińcy, by "wesprzeć swoje obronne operacje w Donbasie".

 

ZOBACZ: Dmitrij Miedwiediew: Kto powiedział, że za dwa lata Ukraina będzie na mapie świata?

 

Pełne szczegóły kolejnego amerykańskiego wsparcia nie zostały jeszcze ogłoszone, ale w jego skład ma wejść m.in. 18 haubic M777 Dotychczas USA dostarczyły Ukrainie 108 takich dział.

Dwunasta transza pomocy z USA dla Ukrainy

Na Ukrainę zza oceanu trafią też tysiące sztuk amunicji, rakiety przeciwokrętowe Harpoon oraz rakiety do systemów HIMARS, które zostaną dostarczone po zakończeniu szkolenia ukraińskich żołnierzy.

 

Nowa transza broni jest dwunastą zatwierdzoną przez prezydenta od rosyjskiej inwazji. W ramach wszystkich dotychczasowych pakietów Waszyngton zobowiązał się do przekazania sprzętu o wartości 5,6 mld dolarów.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Zełenski do Scholza: Nie da się balansować między Rosją a Ukrainą

 

Dodatkowo USA mają przeznaczyć 225 mln dolarów pomocy humanitarnej, w ramach której wejdą dostawy wody pitnej, leków, żywności i zapewnienie schronienia potrzebującym.

 

"Odwaga, niezłomność i determinacja narodu ukraińskiego nadal inspiruje świat. A Stany Zjednoczone razem z naszymi sojusznikami i partnerami nie zachwieją się w swoim zobowiązaniu na rzecz Ukraińców, którzy walczą o swoją wolność" - oznajmił Biden w komunikacie Białego Domu.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie