Dmitrij Miedwiediew: Kto powiedział, że za dwa lata Ukraina będzie na mapie świata?

Świat
Dmitrij Miedwiediew: Kto powiedział, że za dwa lata Ukraina będzie na mapie świata?
Wikimedia Commons/Prime Minister of the Russian Federation
Dmitrij Miedwiediew

Dmitrij Miedwiediew zasugerował, że za dwa lata Ukrainy może już nie być na mapie świata. Były prezydent Rosji i wiceszef Rady Bezpieczeństwa tego kraju stwierdził ponadto, że Stany Zjednoczone niepotrzebnie angażują się w pomoc Ukraińcom.

Szef Naftohazu Jurij Witrenko przekazał, że Ukraina zaoferowała Stanom Zjednoczonym umowę typu lend-lease na dostawy gazu skroplonego. USA miałoby zapewnić Kijowowi 6 mld metrów sześciennych LNG, a Ukraina zapłaciłaby za dostawy za dwa lata, po zwiększeniu krajowego wydobycia. Według Witrenki propozycja została dobrze przyjęta przez Biały Dom - informowało "Foreign Policy".

 

Do sprawy odniósł się były prezydent Rosji i wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew w swoim wpisie na Telegramie.

 

"Widziałem komunikat, że Ukraina chce otrzymywać LNG od swoich zagranicznych właścicieli w ramach lend-lease z płatnością za dostawę za 2 lata. W przeciwnym razie następnej zimy po prostu zamarznie. Tylko pytanie: a kto powiedział, że za dwa lata Ukraina będzie w ogóle istniała na mapie świata? Chociaż Amerykanom już na tym nie zależy - tak bardzo zainwestowali w 'antyrosyjski' projekt, że wszystko inne jest dla nich drobiazgiem" - napisał.

Miedwiediew chciał sankcji na PiS

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Dmitrij Miedwiediew publikuje kontrowersyjne wpisy w serwisie Telegram. Na początku kwietnia zaproponował, by Rosja nałożyła sankcje na członków i wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Była to odpowiedź na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zaproponował nałożenie sankcji na członków i wyborców partii Władimira Putina.

 

- W odpowiedzi na inicjatywę polskiego pseudo-premiera Morawieckiego, który z powodu rusofobii kompletnie wypadł z torów i zaproponował nałożenie sankcji na wszystkich członków partii Jedna Rosja, możemy rozważyć nałożenie symetrycznych sankcji na wszystkich członków i ogólnie wszystkich tych, którzy głosują na Prawo i Sprawiedliwość – zaproponował Miedwiediew, cytowany przez agencję TASS.

zdr/pgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie