DPS w Jordanowie. Wiceminister Stanisław Szwed: Placówka dalej funkcjonuje

Polska
DPS w Jordanowie. Wiceminister Stanisław Szwed: Placówka dalej funkcjonuje
Polsat News
Wiceminister Stanisław Szwed: DPS w Jordanowie dalej funkcjonuje

- Kontrola w DPS-ie w Jordanowie trwa od 3 czerwca. To nie jest kontrola po publikacji artykułu. Myślę, że dzisiaj dowiemy się, czy została ona zakończona - powiedział na antenie Polsat News Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej. Podkreślił, że rodzice nie zabrali dzieci z DPS-u w Jordanowie, a placówka dalej funkcjonuje.

- Dzisiaj mamy odprawę z dyrektorami wojewódzkich wydziałów polityki społecznej, gdzie będziemy rozmawiać na temat kontroli. Z naszego punktu widzenia uważamy, że kontrole powinny być obowiązkowe i kontrolerzy powinni jeszcze dziś znaleźć się w jednostkach, szczególnie w tych, gdzie były już zgłaszane jakieś uwagi do Urzędów Wojewódzkich. Mogły być już takie przypadki, że ktoś zgłaszał, a nie była jeszcze podjęta kontrola. To wymaga też decyzji wojewody, który musi skierować więcej osób do przeprowadzenia kontroli - mówił w Polsat News Stanisław Szwed wiceminister rodziny i polityki społecznej. 

 

ZOBACZ: Marlena Maląg poprosiła wojewodów o dodatkowe kontrole w DPS-ach

 

Podkreślił, że "Domy Pomocy Społecznej prowadzone są przez samorządy" i w przypadku DPS-u w Jordanowie "organem prowadzącym jest powiat suski". 

Wiceminister: Kontrola w Jordanowie trwa od 3 czerwca

Wiceminister powiedział, że kontrola w DPS-ie w Jordanowie trwa od 3 czerwca. - To nie jest kontrola po publikacji artykułu. Myślę, ze dzisiaj dowiemy się, czy została ona zakończona. Nie chcemy mówić o wynikach kontroli przed jej zakończeniem - stwierdził. 

 

ZOBACZ: Koszmar dzieci z niepełnosprawnością w Jordanowie: Terlikowski: sprawę należy wyjaśnić w Kościele

 

- Wczoraj słyszeliśmy wypowiedź siostry generalnej, która chce wyjaśnić wszystkie zarzuty. Nie zgadza się z nimi. To jest postępowanie prokuratorskie, które wyjaśni odpowiedzialność karną sióstr, które są z zarzutami o znęcanie się nad dziećmi. Myślę, że to będzie ostateczne rozstrzygnięcie, co dalej z Domem Pomocy Społecznej prowadzonym przez zgromadzenie. Oczywiście decyzja będzie należała do powiatu suskiego - tłumaczył. 

 

WIDEO: Wiceminister Stanisław Szwed o kontrolach w DPS-ach

Wiceminister: Rodzice nie zabrali dzieci z DPS-u w Jordanowie

Stanisław Szwed przekazał, że "w ubiegłym roku zostały zaostrzone kary za nieprawidłowości w Domach Pomocy Społecznej, również za prowadzenie takich placówek bez zezwolenia", co grozi ich zamknięciem. 

 

- Nie było w ubiegłym roku takich sytuacji. Przez urzędy wojewódzkie w ubiegłym roku było przeprowadzonych ponad 360 takich kontroli. To nie są kontrole co tydzień, czy co dwa tygodnie, ale są to kontrole cykliczne, które sprawdzają wszystkie jednostki i doraźne, w sytuacjach o których dzisiaj rozmawiamy - mówił wiceminister. 

 

ZOBACZ: Kamil Kosowski po śmierci syna: Przytulcie ode mnie swoje dzieciaki

 

Dodał, że kontrole są przeprowadzane również w nocy oraz w weekendy. - Myślę, że ta kontrola musi odpowiedzieć na pytania, czy wcześniej były nieprawidłowości - mówił. 

 

- Uważam, że jeśli kontroler ma wszystkie uprawnienia do wejścia i sprawdzenia, to ta kontrola powinna być przeprowadzana rzetelnie i ufam, że tak jest - powiedział. 

 

Wiceminister poinformował, że DPS w Jordanowie dalej funkcjonuje. - Siostra generalna zabezpiecza personel, tak aby DPS mógł funkcjonować. Tam jest ponad 40 podopiecznych, którzy muszą być zaopiekowani. Żaden z rodziców nie zabrał dzieci - dodał. 

 

dsk/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie