Marlena Maląg poprosiła wojewodów o dodatkowe kontrole w DPS-ach

Polska
Marlena Maląg poprosiła wojewodów o dodatkowe kontrole w DPS-ach
W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną "były bite, poniżane i zamykane w klatkach" - ustalili dziennikarze WP

W związku z doniesieniami medialnymi na temat nieprawidłowości w jednym z Domów Pomocy Społecznej, szefowa MRiPS Marlena Maląg poprosiła wojewodów o dodatkowe kontrole w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami.

Portal Wirtualna Polska opublikował w poniedziałek artykuł, w którym napisał o przypadkach znęcania się nad mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem, którego miały się dopuszczać zakonnice prezentki, prowadzące placówkę, i pracownicy. Wiązanie do łóżek, zamykanie w klatce, bicie mopem – to tylko niektóre kary wymierzane dzieciom z niepełnosprawnościami, o których czytamy w portalu.

 

Informacje o znęcaniu się nad podopiecznymi w Jordanowie ujawniły portalowi pracownice DPS-u i rodzice dzieci po tym, jak jedna z sióstr miała pobić 13-letnią dziewczynkę.

 

Jak podał portal, prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej postawiła już zarzuty opisanej w tekście siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektorce DPS siostrze Bronisławie.

Minister zleca kontrole 

Do tych doniesień odniosła się w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej. "Zwróciłam się do wojewodów z prośbą o przeprowadzenie dodatkowych czynności kontrolnych w nadzorowanych przez nich DPS-ach i placówkach całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i seniorami" - napisała na Twitterze Marlena Maląg.

 

 

Doniesieniami o dramacie podopiecznych DPS pod Krakowem zajął się także Rzecznik Praw Obywatelskich.

 

WIDEO: Zakonnice znęcały się nad dziećmi. Minister rodziny zleca kontrole w DPS-ach

 

ZOBACZ: Zakonnice znęcały się nad dziećmi z niepełnosprawnością. Gdula: To były tortury

 

"Wobec powagi zarzutów związanych z funkcjonowaniem placówki, wskazujących na zagrożenie dobra wychowanków i naganne przypadki naruszenia praw i godności dzieci, Biuro RPO prosi Urząd Województwa Małopolskiego o podjęcie działań nadzorczych i kontrolnych, ze szczególnym uwzględnieniem stanu przestrzegania praw wychowanków placówki oraz przedstawienie informacji o poczynionych ustaleniach" - podało biuro RPO.

laf / PAP / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie