Aleksiej Nawalny przeniesiony do innej kolonii karnej

Świat
Aleksiej Nawalny przeniesiony do innej kolonii karnej
Evgeny Feldman/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0
Aleksiej Nawalny

Aleksiej Nawalny został przewieziony z kolonii karnej w obwodzie włodzimierskim do nowego więzienia, którego lokalizacja nie jest znana - poinformował współpracownik opozycjonisty, Leonid Wołkow, w rozmowie z niezależnym rosyjskim portalem Meduza.

W maju Aleksiej Nawalny przekazał doniesienia, że może zostać przeniesiony do kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, znajdującej się w miejscowości Mieliechowo w obwodzie włodzimierskim. - Osadzeni w tym więzieniu piszą, że jest tam dla mnie szykowane coś w rodzaju "aresztu w areszcie" - poinformował wówczas w mediach społecznościowych.

Nawalny wrócił za kratki po próbie otrucia 

Czołowy rosyjski opozycjonista, który został skazany za rzekome defraudacje finansowe, odbywał wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej w mieście Pokrow w obwodzie włodzimierskim.

 

Kara została zasądzona w 2014 roku i odwieszona w lutym 2021 roku, gdy Nawalny powrócił z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne. Kreml zaprzecza tym oskarżeniom.

 

ZOBACZ: Nawalny: rosyjskie media milczą o brytyjskich sankcjach na otoczenie Putina. To dobry znak

 

W marcu jeden z największych krytyków rządów Władimira Putina usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Wydano go na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Opozycjonista został zobowiązany także do zapłaty grzywny w wysokości 1,2 mln rubli (ok. 11,5 tys. USD).

Opozycjonista oskarżany o kolejne przestępstwa

31 maja Nawalny został oskarżony w kolejnej sprawie karnej. Dotyczy ona "tworzenia organizacji ekstremistycznej i podżegania do nienawiści wobec władz". Grozi mu za to do 15 lat więzienia.

arż/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie