Nawalny: rosyjskie media milczą o brytyjskich sankcjach na otoczenie Putina. To dobry znak

Świat
Nawalny:  rosyjskie media milczą o brytyjskich sankcjach na otoczenie Putina. To dobry znak
Polsat News
Właśnie to pokazuje, jak słuszne było posunięcie Wielkiej Brytanii - powiedział Nawalny

Oficjalne media rosyjskie milczą o ostatnich sankcjach nałożonych przez Wielką Brytanię na otoczenie Putina, to pokazuje, jak słuszne było posunięcie władz w Londynie - oświadczył w poniedziałek lider rosyjskiej opozycji i więzień polityczny Kremla Aleksji Nawalny.

Indywidualne sankcje nałożone przez Wielką Brytanię w piątek na 12 osób z najbliższego otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, w tym jego byłą żonę, Ludmiłę Putin i Alinę Kabajewą, uważaną za obecną partnerkę i matkę jego dzieci zostały całkowicie przemilczane przez kremlowskich propagandystów - napisał Nawalny na Twitterze (https://tinyurl.com/ya6m7p9d).

 

"Właśnie to pokazuje, jak słuszne było posunięcie Wielkiej Brytanii, premier Boris Johnson i minister spraw zagranicznych Liz Truss działają teraz, pokazując niezwykłe przywództwo w reakcji na wojnę Putina na Ukrainie w ogóle, w szczególności zaś w kwestii sankcji" - skomentował rosyjski opozycjonista.

Nawalny: machina propagandowa milczy 

Aleksji Nawalny podkreślił, że tego typu sankcje spotykają się z poparciem rosyjskich obywateli, którzy z zadowoleniem przyjęliby nawet bardziej radykalne kroki Zachodu.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rzeczniczka praw człowieka: przeciw obrońcom Azowstalu użyto bomb fosforowych

 

I właśnie dlatego działająca całą dobę machina propagandowa Kremla o tym milczy, bo rosyjska opinia publiczna skomentowałaby działania Londynu tak: "to słuszne, nie żal mi ich, postępujecie właściwie" - zaznaczył więziony przez Kreml polityk. Dodał, że odniesienie się rosyjskich mediów do posunięć Wielkiej Brytanii wywołałoby też słuszne pytania o to, jak to się stało, że partnerka Putina i jej rodzina są miliarderami, którzy na dodatek z jakichś powodów trzymają swoje fortuny na "wrogich terytoriach", czyli na Zachodzie.

Nawalny apeluje do kolejnych krajów

Nawalny wezwał USA i Unię Europejską do przyjęcia sankcji podobnych do brytyjskich, a także nałożenia nowych ograniczeń, które byłyby "poważnym ciosem dla 'partii wojny' Putina". Dodał, że takie sankcje byłyby "wspierane przez większość obywateli Rosji".

 

ZOBACZ: Turcja. Prezydent Erdogan: dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Ankary

 

Brytyjskie sankcje indywidualne nakładane w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę objęły już ponad tysiąc osób. Obejmują zamrożenie aktywów, zakaz wjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii oraz ograniczenia dotyczące transportu, czyli zakaz lotu samolotów należących do osób objętych ograniczeniami, nawet jeśli nie znajdują się one na ich pokładzie

dsk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie