Paweł Soloch w "Graffiti": Ukraina nie zgadza się na żadne cesje terytorialne

Polska
Paweł Soloch w "Graffiti": Ukraina nie zgadza się na żadne cesje terytorialne
Polsat News
Paweł Soloch w "Graffiti"

- Na dzień dzisiejszy wiemy, że na stole nie ma żadnych konkretnych propozycji, które byłyby negocjowane miedzy Ukrainą i Rosją. Ukraina nie zgadza się na żadne cesje terytorialne. Trwa wojna. Ciągle wydaje się, że losy Ukrainy rozstrzygają się w trakcie działań wojennych, a nie przy stole negocjacyjnym - powiedział w "Graffiti" Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Marcin Fijołek zapytał szefa BBN o to, czy prezydent Andrzej Duda będzie towarzyszył kanclerzowi Niemiec, prezydentowi Francji i premierowi Włoch w czwartkowej wizycie w Kijowie. 

 

- Stanowisko pana prezydenta jest takie, że im więcej wizyt, rozmów i zainteresowanie Ukrainą, tym lepiej. Jeśli do tej wizyty dojdzie, to bardzo dobrze. Zobaczymy, co będzie tego skutkiem - powiedział Soloch. Podkreślił, że prezydent i premier kilkukrotnie odwiedzali Ukrainę - powiedział Soloch. 

 

- Jeżeli będzie taka potrzeba, to nasz prezydent może włączyć się w konsultacje, które mogą dokonywać się w ramach tej trójki. Wszelkie decyzje i propozycje nie mogą odbyć się bez Ukrainy - dodał.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. ISW: postęp wojsk rosyjskich idących w stronę Słowiańska

 

Soloch podkreślił, że w sprawie wojny w Ukrainie Polska pozostaje w kontakcie z najbliższymi sojusznikami, w szczególności ze Stanami Zjednoczonymi. 

 

- Na dzień dzisiejszy wiemy, że na stole nie ma żadnych konkretnych propozycji, które byłyby negocjowane miedzy Ukrainą i Rosją. Ukraina nie zgadza się na żadne cesje terytorialne. Trwa wojna. Ciągle wydaje się, że losy Ukrainy rozstrzygają się w trakcie działań wojennych, a nie przy stole negocjacyjnym - podsumował. 

Więcej wojsk NATO w Polsce?

Marcin Fijołek zapytał Pawła Solocha, o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił, że szczyt NATO w Madrycie "przesądzi o nowej postaci obecności sił sojuszu na wschodniej flance". 

 

- To jest to, o co zabiegamy nie tylko my, ale nasi sojusznicy, zwłaszcza ci z flanki wschodniej - powiedział. 

 

Tłumaczył, że chodzi o zwiększoną obecność wojskową w krajach bałtyckich i w Polsce. - Będzie ich więcej (...) nam zależy też, żeby one były większe, czyli nie bataliony, a brygady - dodał. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Wołodymyr Zełenski: Walczymy o każdy metr naszej ziemi

 

Szef BBN mówił, że kolejnym tematem podczas szczytu NATO będzie rozszerzenie sojuszu o Szwecją i Finlandię. 

 

- Ten proces może potrwać. Widać, że ten proces, ze względu na postawę Turcji nie jest taki oczywisty. Do szczytu zostało bardzo niewiele czasu, czy do tego momentu będą już na tyle wiążące ustalenia, że decyzja pozytywna zapadnie, to zobaczymy - tłumaczył. 

 

- My jesteśmy zainteresowani tym, aby Szwecja i Finlandia były w NATO. Wspieramy ten proces - powiedział. 

 

Dodał, że kwestie stałej obecności wojsk USA w Polsce "nie są istotą szczytu".

 

WIDEO: Paweł Soloch w "Graffiti"

 

Specjalna odprawa z udziałem prezydenta

Na poniedziałek zaplanowano specjalną odpraw najwyższych dowódców sił zbrojnych z udziałem prezydenta. Spotkanie odbywa się po trzech latach przerwy. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 18-latka przekazywała informacje siłom rosyjskim. Grozi jej dożywocie

 

- Takie odprawy odbywały się przed pandemią co roku. Kontekst jest oczywisty, bo od dwóch lat mamy do czynienia z kolejnymi kryzysami takimi jak pandemia, wojna hybrydowa na granicy z Białorusią oraz wojna w Ukrainie.  To nie tylko podsumowanie, wnioski ale i rekomendacje, które pan prezydent będzie chciał przedstawić - skomentował Soloch. 

Soloch o słowach Sikorskiego: Jest to fantastyczna opinia 

Marcin Fijołek zapytał Pawła Solocha o sprawę niemieckich czołgów, które miały trafić do Polski z Berlina po tym, jak Polska przekazała swoje czołgi Ukrainie.

 

- Nasza pomoc dla Ukrainy jest niejako bezwarunkowa. Ale oczekujemy solidarności sojuszniczej i wsparcia. Te działania podejmuje pan prezydent wspólnie z rządem. Jest to również kwestia, która jest podnoszona w ramach NATO. Rozmowy się toczą - mówił. 

 

ZOBACZ: Sikorski: Zachód ma prawo dać Ukrainie głowice nuklearne. Politycy: Niezręczne, niepotrzebne

 

Szef BBN odniósł się do słów Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że Ukraina powinna otrzymać głowice nuklearne. 

 

- Radosław Sikorski jest na pewno słuchanym politykiem. Wygłosił swoją własną opinię. Jest to opinia fantastyczna, w tej chwili nierozpatrywana - mówił. 

Soloch o podpisie ustawy o Sądzie Najwyższym": kształt jest zadowalajacy

Paweł Soloch przyznał, że w sprawie podpisu pod ustawą o Sądzie Najwyższym "pan prezydent podejmie decyzję szybko". 

 

- Prezydent będzie chciał się dokładnie zapoznać z kształtem ustawy. Wstępnie (...) ten kształt ustawy jest zadowalający. Decyzję prezydent podejmie już samodzielnie - tłumaczył szef BBN. 

 

ZOBACZ: Media: Skonfliktowani z Kremlem byli rosyjscy bankierzy mogą zyskać na sankcjach wobec Rosji

 

-  Z punktu widzenia prezydenta najistotniejsze jest to, żeby przyjęte rozwiązania były zgodne z interesem większości (...). Również w kontekście relacji z Unią Europejską, w tym sensie, żebyśmy te pieniądze i wsparcie, które nam sie należy, żebyśmy je otrzymali - dodał. 

 

Prowadzący zapytał szefa BBN o propozycję przełożenia terminu wyborów samorządowych. 

 

- Stanowisko prezydenta jest takie, że wszystkie decyzje, również dotyczące prawa wyborczego, muszą być zgodne z Konstytucją. Nie ma konkretnej propozycji. Prezydent nie wypowiedział się na ten temat - mówił. 

 

Poprzednie "Graffiti" do obejrzenia na poslatnews.pl 

dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie