Burkina Faso: Atak bojowników. W strefie przygranicznej zginęło co najmniej 100 osób

Świat
Burkina Faso: Atak bojowników. W strefie przygranicznej zginęło co najmniej 100 osób
Flickr/USAFRICOM Zdjęcie podglądowe
Atak został przeprowadzony na terenie, na którym działają bojownicy związani z Al-Kaidą oraz z Państwem Islamskim

W strefie przygranicznej w departamencie Seytenga na północnym wschodzie Burkina Faso w pobliżu granicy z Nigrem uzbrojeni mężczyźni zabili co najmniej 100 osób. Jak informuje Reuters, głównym celem byli mężczyźni, ale nie oszczędzono ani kobiet, ani dzieci.

Nikt nie przyznał się do popełnienia tej zbrodni, wiadomo jednak, że atak został przeprowadzony na terenie, na którym działają bojownicy związani z Al-Kaidą oraz Państwem Islamskim.

- Około 3 tysięcy osób uciekło do Dori, stolicy regionu Sahel w północnej części kraju, gdzie działają organizacje pomocowe - powiedział lokalny urzędnik, który prosił o nieujawnianie nazwiska.

Nieznana jest dokładna liczba ofiar śmiertelnych. W poniedziałek przedstawiciel służb bezpieczeństwa poinformował, że zginęło co najmniej 100 osób. Kolejna osoba, która pragnie pozostać anonimowa powiedziała, że ofiar jest 165. Rzecznik rządu Burkina Faso, Lionel Bilgo, przekazał, że do tej pory znaleziono 50 ciał, ale żołnierze chodzą od domu do domu w poszukiwaniu kolejnych - pisze Reuters.

Islamiści zabili tysiące osób 

Od 2015 roku w Burkina Faso oraz sąsiadujących z tym krajem Mali i Nigrze islamiści zabili tysiące ludzi, a miliony zmusili do ucieczki z domów - przypomina agencja.

W styczniu oficerowie armii, niezadowoleni z powodu nasilających się ataków, obalili prezydenta Rocha Kabore i obiecali poprawić bezpieczeństwo, lecz przemoc utrzymuje się na wysokim poziomie.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w poniedziałkowym oświadczeniu potępiła atak i wezwała władze do postawienia sprawców przed sądem

anw/ / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie