Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechały cztery mln osób

Polska
Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechały cztery mln osób
Twitter/Straż Graniczna
11 czerwca pogranicznicy odprawili 24,9 tys. Ukraińców

- Od 24 lutego odprawiono 4 mln ludzi z kierunku Ukrainy do Polski - poinformowali funkcjonariusze Straży Granicznej. Zeszłej doby na teren Rzeczpospolitej wjechało 24,9 tys. obywateli Ukrainy.

"Od 24.02 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4 mln osób" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Sztab Generalny: Rosjanie w ciągu doby stracili 150 ludzi i 10 czołgów


Tylko w sobotę 11 czerwca mundurowi odprawili 24,9 tys. osób. W niedzielę do godz. 7:00 granicę ukraińsko-polską przekroczyło 6,8 tys. Ukraińców.

 

Minionej doby z Polski do Ukrainy wyjechało 28 tys. osób.

 

24 lutego 2022 Rosja przeprowadziła inwazję na Ukrainę. W niedzielę mija 109. dzień wojny.

 

Po wybuchu wojny z Rosji wyemigrowało od 150 do 300 tys. osób

Wymierzone w Rosję sankcje nie przeszkadzają mieszkańcom tego kraju w podróżowaniu na zasadach takich jak te, które obowiązywały przed wojną, o ile dana osoba nie jest objęta restrykcjami, więc w wielu krajach Unii Europejskiej Rosjanie nadal mogą aplikować o wizy. Odwołane są bezpośrednie loty z Rosji do UE czy Stanów Zjednoczonych, ale nie znaczy to, że Rosjanie nie mogą lecieć z przesiadką np. w Turcji.

 

Jednak w rzeczywistości to nie Europa Zachodnia ani USA stały się jak na razie głównym celem wyjazdów z Rosji.

 

Według danych rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w pierwszym kwartale br. odnotowano wielokrotny wzrost wyjazdów Rosjan do krajów b. ZSRR, przy wjeździe do których Rosjanie nie potrzebują wizy, np. pięciokrotny wzrost wyjazdów do Gruzji i Tadżykistanu, trzykrotny do Armenii, Azerbejdżanu i Uzbekistanu, dwukrotny do Kazachstanu. Wśród krajów UE najwięcej Rosjan wyjechało do Estonii i na Łotwę.

 

ZOBACZ: Ukraiński wywiad: Rosja ma plan na 120 dni wojny

 

W pierwszym kwartale br. z Rosji wyjechało - w celach turystycznych, zawodowych, edukacyjnych itd. - 3,9 mln osób, czyli ponad 1,2 mln więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Nie wiadomo, ilu z nich w tym czasie wróciło, a według FSB żadna z osób nie zadeklarowała, że wyjeżdża, by wyprowadzić się na stałe z Rosji.

 

Według organizacji pomagającej rosyjskim emigrantom, OK Russians, ponad 300 tys. osób opuściło Rosję tylko w ciągu pierwszego miesiąca inwazji.

aml / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie