Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz wraz z Emmanuelem Macronem i Mario Draghim planują jechać do Kijowa

Świat
Wojna w Ukrainie. Olaf Scholz wraz z Emmanuelem Macronem i Mario Draghim planują jechać do Kijowa
PAP/EPA/Georgi Likovski
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Kanclerz Niemiec chce odwiedzić Kijów wraz z prezydentem Francji i premierem Włoch. Podróż ma odbyć się jeszcze przed szczytem G7, który jest zaplanowany na koniec czerwca. W sobotę Kijów odwiedziła szefowa KE Ursula von der Leyen. Wystąpiła wspólnie na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa. We wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - przekazał "Bild am Sonntag".

 

Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca. Berlin i Paryż od dawna prowadziły rozmowy na temat wspólnej podróży do stolicy Ukrainy - dodał "Bild am Sonntag".

 

Macron miał naciskać, aby doszło do niej po wyborach do Zgromadzenia Narodowego, izby niższej francuskiego parlamentu, które odbędą się 12 i 19 czerwca.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Czechy potwierdziły śmierć swojego obywatela

 

Pomysł zaproszenia do udziału w podróży premiera Włoch Draghiego miał wyjść od strony francuskiej. Wizyta w Kijowie Scholza, Macrona i Draghiego powinna świadczyć o europejskiej jedności w stosunku do Ukrainy - zauważyli redaktorzy niemieckiej gazety. 

Wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w sobotę rozpoczęła swoją wizytę w Kijowie. Rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.

 

- W Ukrainie wciąż trwają walki, ale widzę również, że odradza się tu życie, ludzie wracają do Kijowa - mówiła europejska polityk na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

 

ZOBACZ: Ukraina. Sztab Generalny: Bezskuteczne ataki Rosjan na Siewierodonieck

 

- Chcemy mieć bardzo wyraźną mapę drogową, jak wspólnie zsynchronizować naszą wspólną pracę związaną z odbudową Ukrainy, aby pomóc jej podnieść się z ruin - powiedziała szefowa KE. Dodała, ze procesami tymi powinna w całości zarządzać Ukraina.

mbl/zdr / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie