Sezon na kleszcze. Jak ustrzec się przed zagrożeniem? Są na to sposoby

Polska
Sezon na kleszcze. Jak ustrzec się przed zagrożeniem? Są na to sposoby
Polsat News
Kleszcze są aktywne prawie cały rok, sprzyjają temu coraz krótsze i cieplejsze zimy

Sezon na spacery w pełni. Warto podczas nich zwrócić uwagę na kleszcze. Te pajęczaki potrafią przenosić choroby bakteryjne oraz pierwotniacze. Dlatego należy przestrzegać kilku istotnych porad, aby uchronić siebie i najbliższych przed niebezpieczeństwem.

Kleszcze są aktywne prawie cały rok. Sprzyjają temu coraz krótsze i cieplejsze zimy. W efekcie te pajęczaki są nie tylko w lasach. Są również w miejskich parkach i na skwerach z bujną trawą. - O zwiększonej ilości kleszczy mówią właściciele psów, którzy wracają ze spacerów i te psy przynoszą do domów te kleszcze - przekazała Polsat News Iwona Sienkiewicz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Białymstoku.

 

Dlatego tak liczne są apele lekarzy i weterynarzy, żeby sprawdzać siebie oraz pupila po spacerach i nie wierzyć w zasłyszane metody pozbywania się kleszczy. - Kleszcza nie przypalamy, nie smarujemy tłuszczem, bo to tylko pogarsza sytuację - powiedział prof. Sławomir Pancewicz z uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Metoda na usunięcie kleszcza

Zgubnych metod usuwania kleszczy jest tak wiele, że lekarze z Sulęcina przedstawili krótki instruktaż jak samemu poradzić sobie z pasożytem. - Nie pozostawia ta metoda śladu, nie boli można ja stosować na ludziach, na zwierzętach, można ją stosować w trudno dostępnych okolicach, pępek ucho - poinformował Polsat News chirurg Remigiusz Wobalis z szpitala w Sulęcinie.

 

Jest to prosta metoda, która polega na masowaniu kleszcza. Może zająć trzy minuty, ale może potrwać nieco dłużej. W efekcie kleszcz sam wychodzi. - Należy delikatnie masować kleszcza po odwłoku. Ważne, aby go nie urwać albo nie ścisnąć - poinstruował chirurg Wobalis.

 

ZOBACZ: Prof. Piotr Czauderna: mogą się pojawić choroby, które w Polsce od dawna nie występowały


To jeden ze sposobów usunięcia kleszcza. Lekarze podkreślają, że jeśli nie wiemy jak usunąć pajęczaka, trzeba pojechać na SOR. W przypadku ukąszenia przez kleszcza ważny jest czas. Im szybciej go usuniemy, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą oraz kleszczowym zapaleniem mózgu u ludzi, a babeszjozą u zwierząt.

 

WIDEO - Sezon na spacery w pełni. Jak ustrzec się niebezpieczeństwa?

 

- Problemem nie jest to, że kleszcz napije się krwi tylko, że może nas zarazić chorobami pierwotniaczymi lub bakteryjnymi - poinformował Bartłomiej Kurosz, kierownik kliniki weterynaryjnej w Gorzowie Wielkopolskim.

 

ZOBACZ: Holandia. Dochodzenie przeciwko lekarzom, którzy COVID-19 leczyli środkiem na pasożyty

 

- Ewidentnym objawem zakażenia jest rumień wędrujący w miejscu ukąszenia. Jest to jedyna postać, którą rozpoznajemy bez wykonywania badań - przekazał prof. Sławomir Pancewicz z uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

 

Kleszcze żyją średnio cztery lata i nawet rok mogą wytrzymać bez pokarmu, czyli krwi. Strach przed ukąszeniem nie powinien nas paraliżować. Po spacerze dokładnie obejrzenie naszych ubrań i odsłoniętych elementów ciała po prostu powinno wejść nam w krew. Pupilom można dodatkowo zafundować obroże, krople na sierść czy specjalną tabletkę, aby i ich chronić przed pasożytami.

mbl/zdr / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie