Media: USA w kwietniu kupiły od Rosji ropę za 1,3 mld dolarów

Świat
Media: USA w kwietniu kupiły od Rosji ropę za 1,3 mld dolarów
PAP/EPA/JIM LO SCALZO
"Napływ innych towarów eksportowych z Rosji trwał także wtedy, gdy Biały Dom już zabiegał o zerwanie ekonomicznych i innych więzów z Moskwą” – podkreśla Bloomberg

"Jeszcze w kwietniu bieżącego roku Stany Zjednoczone wydały 1,3 mld dolarów na rosyjską ropę i produkty naftowe" – poinformowała w piątek agencja Bloomberg.

Z danych US Census Bureau, agencji odpowiedzialnej za przeprowadzanie spisów powszechnych – na które powołał się Bloomberg - wynika, że jest to suma tylko nieznacznie niższa niż w kwietniu poprzedniego roku, kiedy to wydatki USA na rosyjską ropę i produkty naftowe wyniosły 1,4 mld dol.

 

ZOBACZ: Komisarz UE: w sprawie gazu Europa nie była naiwna, ale chciwa

 

"Napływ innych towarów eksportowych z Rosji trwał także wtedy, gdy Biały Dom już zabiegał o zerwanie ekonomicznych i innych więzów z Moskwą w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę" – podkreśla Bloomberg.

Sankcje USA na Rosję

W marcu administracja Joe Bidena ogłosiła, że przestanie kupować rosyjską ropę, energię i skroplony gaz. Z kolei w czerwcu Departament Handlu USA poinformował o dodaniu 71 rosyjskich i białoruskich przedsiębiorstw do "czarnej listy" organizacji, z którymi handel i współpraca są zabronione.

 

Wśród podmiotów, które znalazły się na "czarnej liście", znalazło się kilka firm przemysłu lotniczego i stoczniowego a także instytuty naukowo badawcze pracujące częściowo lub całkowicie dla potrzeb rosyjskich sił zbrojnych. 

 

Restrykcje zabraniające m. in. eksportu i dostępu do amerykańskiej technologii i będące reakcją na agresję Rosji na Ukrainę, dotknęły 70 rosyjskich i jedno białoruskie przedsiębiorstwo.

nb/wka/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie