Włochy. Candida Uderzo odnowiła prawo jazdy. Seniorka ma ponad 100 lat

Moto
Włochy. Candida Uderzo odnowiła prawo jazdy. Seniorka ma ponad 100 lat
pixabay/freestocks-photos; "Corriere del Veneto"
Stulatka odnowiła prawo jazdy

Włoszka Candida Uderzo po swoich setnych urodzinach udała się do szkoły nauki jazdy. Lokalne media podają, że seniorka zaimponowała egzaminatorom swoim doskonałym wzrokiem, reakcjami i umiejętnościami prowadzenia auta. W efekcie odnowiono jej prawo jazdy na okres dwóch lat. - Nie jestem kimś, kto siedzi zamknięty w domu - wyjaśniła kobieta.

- Mam 100 lat i naprawdę miałam szczęście, że byłam tak zdrowa. W szpitalu byłam raz z powodu przepukliny. Myślę, że wystarczy - powiedziała Candida Uderzo w rozmowie z dziennikiem "Corriere del Veneto".

 

ZOBACZ: Jechał o 76 km/h za szybko. Stracił prawo jazdy i zapłaci 2,5 tys. zł

 

Pochodząca z Breganze w prowincji Vincezna Candida Uderzo urodziła się 1922 r. Samochód będzie mogła prowadzić do 2024 r. Jeśli seniorka za dwa lata ponownie będzie chciała usiąść za kółkiem, to będzie musiała ponownie zdać egzamin i przedstawić zaświadczenie od lekarza, że cieszy się nienagannym zdrowiem. Na ten moment, nie zapowiada się, że mogłoby być inaczej.

 

- Jedyne tabletki jakie biorę, to takie na sen. Jem wszystko. Od zawsze lubiłam chodzić w góry, na grzyby. Ważne jest też rozmawianie z ludźmi. Krótko mówiąc - nie jestem kimś, kto siedzi zamknięty w domu - przyznała kobieta.

 

100-latka za kierownicą. Syn komentuje

Kobieta dodała, że odnawiając swoje prawo jazdy chciała odciążyć jedynego syna, który do tej pory pomagał jej w roli kierowcy.

 

- Nie wierzyłem, że jej się to udało. Jest co prawda zdrowa i czyta gazetę bez okularów, ale i tak nie zawsze odnawiają licencję w takim wieku. Zawsze może zdarzyć się choroba. Poprosiliśmy mamę, żeby jeździła bezpiecznie. Nie zainstalowaliśmy jej jeszcze GPS-a, ale zazwyczaj uprzedza nas dokąd jedzie - wyjaśnia syn seniorki.

 

Brytyjski "The Guardian" wskazuje, że populacja stulatków we Włoszech jest jedną z najwyższych w Europie i zwiększa się z każdym rokiem. Według danych Istituto Nazionale di Statistica, we Włoszech żyje obecnie 20 456, które ukończyły 100. rok życia. Dla porównania w roku 2019 było to 14 456 osób.

bas / Corriere del Veneto / The Guardian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie